انواع هموروئید

هموروئید یا بواسیر به معنی ورم و آماس رگهای انتهای مقعد است. این بیماری یکی از شایع ترین بیماریهای مقعد بوده و میتواند دردناک باشد ولی معمولا رخداد آن جدی نیست. سیاهرگهای خونی (وریدها) ممکن است در داخل مجرای مقعد (راست روده) متورم شوند و باعث ایجاد هموروئید داخلی شوند یا ممکن است در نزدیکی سوراخ مقعد باشند و سبب ایجاد هموروئید خارجی شوند. امکان ابتلا به هر دو نوع داخلی و خارجی به صورت همزمان وجود دارد و علائم و درمان به این بستگی دارد که فرد دچار کدامیک از این دو نوع شده باشد. جالب است بدانید بیش از 70% مردم در طول زندگی خود حداقل یکبار بیماری هموروئید را تجربه کرده اند.

هموروئید خارجی

در قسمت پایانی کلون (روده بزرگ) کانال مقعد موجود است، کانال مقعد از شبکه های رگی کوچک که زیر پوست می باشند پوشیده شده است. حالت های مشخصی همانند زور زدن موقع دفع مدفوع، اسهال، یبوست و نشستن های دراز مدت منجر به بزرگ شدن این رگها می گردند، این شبکه رگی لایه های متورم بافتی ایجاد می کنند که به آنها هموروئید گفته می شود، بواسیر یا هموروئید خود به دو بخش همورئید داخلی و همورئید خارجی قسمت می گردد.

  
در این بخش با هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی بیشتر آشنا می شویم. بواسیر یا همورئید خارجی برآمدگی نرمی در کناره های دهانه مقعد است. بیمارانی که مبتلا به همورئید خارجی هستند غالبا از توده ای دردآور در کناره های مقعد گله می کنند، درد به طور سوزش ظاهر می گردد و پوست روی توده به وجود آمده احتمال دارد زخم بردارد و شروع به به وجود آمدن ترشح و خونریزی ببا عفونت گردد.

      

محتوا

هموروئید داخلی

رگ های هموروئیدی در قسمت پایانی روده بزرگ ( ناحیه مقعد) قرار دارند که اگر این رگها به حالت تحریک برسند احتمال مورم و ملتهب شدن را دارند و یا حتی ممکن است خونریزی هم داشته باشد، که به این وضعیت ها اغلب هموروئید می گویند. باید توجه داشت که وضعیت های به وجود آمده به دو بخش عمده قسمت می گردند.
بواسیر یا  همورئید داخلی و  بواسیر یا همورئید خارجی ، در این نوشته با همورئید یا  بواسیر داخلی بیشتر آشنا خواهیم شد.
با توجه به اینکه پایانه های عصبی حساس در درون مقعد یافت نمی شوند این گونه هموروئید داخلی زیاد دردآور نمی باشد ولی احتمال دارد موقع دفع مدفوع این همورئیدها خونریزی نمایند و گاهی اوقات احتمال دارند به اندازه ای  ملتهب گردند که از مقعد خارج شوند بر این پایه همورئید داخلی نیز به چهار بخش عمده قسمت می گردد:

انواع درجات هموروئیدیابواسیر

به طور کلی بیماری هموروئید یا بواسیر را نسبت به شدت علائم آن به چهار دسته تقسیم میشود وزمانی که فرد بیمار به پزشک مراجعه میکند بعد از معاینه پزشک بهترین وموثر ترین روش درمان را نسبت به شدت ودرجه بواسیر فردبیماربه او پیشنهاد میدهد

 هموروئید یا بواسیردرجه یک

در این درجه بالشتکهای هموروئید یا بواسیر از مقعد بیرون نمی گردند و فقط نشانه های آن دفع خون از مقعد و یا دفع خون با دفع مدفوع  و مشاهده خون در مدفوع است در این مرحله هموروئید های کوچکی در سطح درونی دهانه مقعد به وجود می آیند که خیلی از اشخاص به این مرحله چندان توجهی نمی کنند تا هنگامی که به علت کشیده شدن مدفوع به روی آنها منجر به خونریزی می گردد.

هموروئید یا بواسیردرجه دو

در این درجه بالشتکهای همورئیدی یا بواسیری از مقعد بیرون می گردند اما به خودی خود می توانند دوباره به جای اولشان برگردند و نشانه آن خونریزی با درد است. در این درجه ناحیه کوچکی از هموروئید در هنگام دفع مدفوع از مقعد بیرون می گردد که به علت سفت بودن بافت پیوندی کانال مقعد همورئید مجددا به درون باز می گردد.

هموروئید یا بواسیردرجه سه

در این درجه بالشتکهای هموروئید از مقعد بیرون می گردند اما به خودی خود نمی توانند به محل اصلی شان برگردند و بایست با دست آنها را به درون مقعد هل داد و نشانه آن احساس درد با خونریزی است.

هموروئید یا بواسیردرجه چهار

در این درجه بالشتکهای همورئید یا بواسیر همواره در بیرون از مقعد هستند و به درون نمی روند و خیلی دردناک و با خونریزی همراه است که بایست در این درجه خیلی سریع به پزشک متخصص برای درمان همورئید اقدام نمود. 

 

 

  

تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

سالاری

آیا اسهال می‌تواند موجب خونریزی از هموروئید شود؟

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان بواسیر

بله. همانند یبوست که موجب صدمه به جدار هموروئید و در نتیجه خونریزی می‌شود ، اسهال نیز می‌تواند موجب خونریزی شود و جهت درمان بایستی اسهال کنترل شود.

پاسخ
فرزاد

با سلام .به استحضار عالی میرسانم اینجانب پس از کولونسکپی ،دکترم فرمودند با دیلتیازیم و لیدوکایین اچ درد و سوزشت خوب میشود با این حال آقای دکتر من حدود شش ماه است که رنج میکشم و در تشخیص کولونوسکپی در ناحیه anal canal ، همورویید داخلی ذکر شده (در صورت اعلام شما برایتان ایمیل کنم ) که تنها التهاب شدید رویت میشود .اگر لطف بفرمایید و دستور دهید چه انجام دهم ممنون میشوم . با تشکر از وقتی که گذاشتید

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان بواسیر

با سلام و تشکرمعمولا درد و سوزش هنگام دفع مدفوع به خصوص همراه با خونریزی ناشی....... جهت مشاهده ادامه مطلب به روی لینک زیر کلیک کنیدhttp://www.darmancolorectal.com/hemorrhoid/%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%A7/news/920/%D8%AF%D8%B1%D8%AF-%D9%88-%D8%B3%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%85%D9%82%D8%B9%D8%AF

پاسخ