دانستنیهای هموروئید
1394/06/26 10:04

هموروئید خارجی(ترومبوز)

هموروئید خارجی(ترومبوز)

 

هموروئید ها به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم میشوند. هموروئید داخلی در بالای خط دندانه ای قرار دارد و توسط مخاط رکتوم پوشیده شده است در صورتیکه هموروئید خارجی پایین خط دندانه ای قرار دارد و توسط آنودرم پوشیده شده است.

هموروئید خارجی، هموروئید واقعى نیست، بلکه ترومبوز سیاهرگ‌هاى هموروئیدى خارجى زیرپوستى مجراى مقعدى است. اصطلاحى مناسب‌تر براى این ضایعه، هماتوم اطراف مقعدى است. این حالت با برجستگى دردناک، سخت و مایل به آبى در زیر پوست یا آنودرم مشخص مى‌شود که اندازهٔ آن بین چند میلى‌متر تا چند سانتى‌متر متغیر است. اگرچه پارگى ممکن است تمام عرض دیوارهٔ رگ را درگیر کند، معمولاً کامل نیست، به‌ نحوى‌که یک لایهٔ نازک ادوانتیس روى لخته باقى مى‌ماند. ترومبوز هموروئید خارجى عموماً به‌دنبال افزایش ناگهانى فشار وریدى (مثلاً پس از برداشتن وزنهٔ سنگین، سرفه، عطسه، زورزدن براى مدفوع، یا زایمان) رخ مى‌دهد. این ضایعه بیشتر در افراد جوانى رخ مى‌دهد که از جهات دیگر سالم هستند و لزوماً ارتباطى با بیمارى هموروئیدى داخلى ندارد.

درمان هموروئید خارجی

اگر بیمار ظرف ۴۸ ساعت اول معاینه شود، ممکن است سیر درمان تسریع شود و تسکین فوری، یا با تخلیهٔ ترومبوس و یا با درآوردن کامل ضایعه ( هموروئیدکتومى خارجی ) تحت بى‌حسى موضعى حاصل شود. پس از آنکه لخته شروع به ارگانیزه‌شدن کند، نمى‌توان آن را تخلیه کرد، و در این حالت باید اقدامات محافظه‌کارانه انجام داد. هیج تلاشى براى جاانداختن یک هموروئید خارجى ترومبوزه نباید انجام شود، چرا که موقعیت اصلى آن خارجى است.
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :