دانستنیهای هموروئید
1394/06/26 00:09

عوارض هموروئید (بواسیر)

همه ی ما در قسمت مقعد، رگ های بواسیری داریم. اگر این رگ ها تحریک شوند، ممکن است ملتهب شده، ورم کرده یا حتی خونریزی کنند. این وضعیت معمولاً بواسیر نامیده می شود. بواسیر یا هموروئید دو نوع دارد: بواسیر خارجی و بواسیر داخلی.
عوارض بواسیر یا هموروئید
• کم‌خونی‌ فقر آهن‌ اگر خونریزی‌ قابل‌ توجه‌ باشد.
• درد شدید در اثر وجود لخته‌ خون‌ در بواسیر
• عفونت‌ یا زخم‌ شدن‌ بواسیر
پرولاپس (پایین افتادگی هموروئید از مقعد)، خونریزی و پیدایش کانونهای نکروزی در گره های هموروئید از جمله عوارض هموروئید می باشند. لخته شدگی گره های هموروئید یکی از بدترین عوارض بواسیر می باشد. این روند می تواند به سیاهرگهای غشاء مخاط راست روده نیز گسترش یابد.
تورم و التهاب ممکن است به دیواره خروجی راست روده، اسفنکتر مقعد، اطراف مقعد و حتا اعضاء تناسلی انتشار یابد. فشار بافت های ملتهب و ورم کرده به شاخه های متعدد عصب و پایانه های آنان موجب دردهای شدید در مقعد و اطراف آن می شود. بیمار قادر به نشستن و حرکت دلخواه نبوده، مجبور به دراز کشیدن اجباری می شود. تب بیمار ممکن است به ۵ / ۳۷ تا ۸ /۳۸ درجه برسد.
خونریزی از هموروئید
خوشبختانه خونریزی از هموروئید یک حالت خود محدود شونده بوده و اکثراً با اقدامات طبی زیر کنترل می‌شود :
• در صورت امکان برطرف نمودن عامل مستعد کننده هموروئید ( از جمله عدم زور زدن ، داشتن فعالیت مناسب ، رفع یبوست و داشتن رژیم غذایی مناسب و ...)
• افزایش مصرف فیبر غذایی ( استفاده بیشتر از سبزیجات و میوه‌جات ) و در صورت لزوم استفاده از داروهای ضد یبوست با تجویز پزشک متخصص بواسیر ( نظیر پودر سبوس گندم ، شربت شیر منیزی و ...)
• استفاده از لگن آب گرم ( ۴۰ درجه سانتی گراد ) روزانه ۳ بار ، هر بار به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه. علت تأثیر نشستن داخل لگن آب گرم ، کاهش توان و فعالیت اسفنگترهای مقعد است ( افزایش فعالیت عضلات مقعد یکی از عوامل مستعد کننده هموروئید است).البته در موارد التهابی استفاده از لگن اب سرد و همراه با مقداری یخ نتیجه بهتری می دهد.
• استفاده از ترکیبات موضعی ضد هموروئید: داروهای آنتی هموروئید به دو شکل پماد و شیاف تهیه و در دسترس می‌باشد که شکل شیاف آن برای درمان هموروئید داخلی و تا حدی خارجی و شکل پماد آن برای هموروئید خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.باز لازم است به این نکته اشاره کنم که استفاده از دارو آنقدرها هم نتیجه بخش نیست.و فقط درمان جراحی است که نتیجه مورد رضایت را حاصل میکند.
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :