1394/05/18 12:57

بیرون زدگی روده از مقعد (پرولاپس رکتوم)

پرولاپس رکتوم نوعی عارضه است که در آن مخاط یا کل روده از ناحیه مقعد خارج می شود. چنانچه تنها مخاط روده از مقعد بیرون زده باشد نوع ناکامل این بیماری محسوب شده و در صورتی که علاوه بر مخاط، تمام قسمت‌ها اعم از عضلات نیز از مقعد خارج شود فرم کامل پرولاپس رکتوم خوانده می‌شود. پرولاپس کامل رکتوم بیشتر در افراد پیر که از داروهای اعصاب یبوست زا استفاده می کنند، دیده میشود. همچنین در بیماران قطع نخاعی که داروهای ملین مصرف می کنند دیده می شود و در برخی از خانواده‌ها شیوع بیشتری دارد و زمینه خانوادگی در ابتلا به آن موثر است.

این بیماری معمولا در کودکان شایع‌تر است، به طوری که از نه ماهگی تا زیر سه سالگی سن شیوع آن در کودکان محسوب می شود. ابتلای پرولاپس در کودکان بالای شش سال، کمتر اتفاق می افتد و در صورت وقوع حتما باید مورد توجه قرار گیرد.

نشانه های پرولاپس رکتوم (بیرون زدگی روده از مقعد)

مخاط قرمز رنگ تیره، بیرون زده از مقعد، خونریزی یا دفع خون هنگام زور زدن از جمله علائم پرولاپس رکتوم است. ایجاد زخم یا پولیپ و همچنین تغییر رنگ در انتهای رکتوم از مهم ترین علائم پرولاپس رکتوم است.
افرادی که شاهد درد و زخم در ناحیه مقعد هستند باید توجه داشته باشند، در صورتی که دفع خون در مدفوع، زخم منفرد رکتوم، احساس دفع ناکامل یا خروج توده دارند، ممکن است به پرولاپس رکتوم مبتلا شده باشند لذا لازم است در اولین فرصت به پزشک متخصص گوارش مراجعه کنند.
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

علیرضا

با سلام... و عدر خواهی:)
من به هنگام دفع متوجه شدم که انگار در اثر زور زدن زیاد مقداری از روده بیرون میاد...این مورد فقط هنگام دفع مدفوع هست و هیچ دردی یا موردی هم ندارم ...من جلو آینه دیدم ...این مسیله طبیعیه ؟
اصلا به هنگام دفع مدفوع روده ی سالم چطوری میشه کمی برای دفع نباید بیرون بیاد؟

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان بیماریهای نشیمنگاه

سلام دوست عزیز این علائم اصلا طبیعی نیست وبه شما پیشنهاد میکنم جهت معاینه سریعا مراجعه کنید در ضمن هنگام دفع مدفوع اصلا زور نزنید ومشکل یبوست خود را با خوردن مواد غذایی پر فیبر برطرف سازید

پاسخ
برچسب ها :