1394/06/26 13:36

علل زخم مقعد

زخم مقعد یا ​شقاق ، همان زخم یا ترک خوردگی انتهای روده است که معمولاً با درد و یا سوزش شدید در این ناحیه همراه است. علت اصلی این زخمها یبوست است که به دلیل رد شدن مدفوع سفت از این ناحیه زخم ایجاد شده و در صورت تداوم یبوست بر شدت آن افزوده میشود، البته اسهال شدید و التهاب روده نیز از علل زخم مقعد هستند .

بسیاری از بانوان بعد از زایمان یا سزارین به زخم مقعد دچار میشوند که علت زخم مقعد اختلال در دفع است که به دلیل شلی عضلات لگن در حاملگی ایجاد میشود. علامت اصلی زخم مقعد درد هنگام اجابت مزاج است که گاهی با خونریزی همراه است . درد زخم مقعد برای بیمارآزار دهنده بوده و گاهی باعث عدم توانائی در دفع میشود.

روش های درمان زخم مقعد

برای درمان زخم مقعد چند روش وجود درد که بطور همزمان استفاده می شوند و تا تاثیر کامل، به حدود ده روز زمان نیاز است .

الف) استفاده از موادی که حجم مدفوع را زیاد می کنند و باعث نرم شدن مدفوع می شوند : با رعایت رژیم غذایی حاوی مواد غذایی فیبردار مانند کلم ، کاهو ، خیار، سیب همراه پوست آن ، میوه جات ، خاکشیر محلول در آب، اسفرزه محلول در آب ، انجیر خشک که آب انداخته شده است و یا دارو هایی مثل پسیلیوم ، شربت لاکتولوز یا شربت منیزیم می توان به رفع علل زخم مقعد پرداخت.

ب) نشستن در لگن آب گرم حاوی چند قطره بتادین روزانه سه تا پنج مرتبه و هر بار به مدت حدود بیست دقیقه.

پ) استفاده از داروهای کاهش دهنده درد که شامل پماد بی حسی لیدو کائین بطور موضعی یا داروهای مسکن خوراکی است .

ت) استفاده از داروهایی که باعث افزایش خونرسانی به این ناحیه می شوند مانند پماد نیترو گلیسیرین. این پماد با اتساع عروق خونی ناحیه مقعد باعث افزایش خونرسانی به آن می شود و در نتیجه به ترمیم زخم مقعد سرعت می بخشد. البته استفاده از این دارو در بعضی افراد باعث سوزش در محل استفاده یا سر درد می گردد. روش استفاده از آن بطور موضعی روی زخم مقعد دو الی سه مرتبه در روز است .

درمانهای فوق تقریبا" همیشه باعث بهبود ​شقاق حاد می شوند ولی در فیشر مزمن فقط در نیمی از موارد باعث رفع علائم و علل زخم مقعد می شود و بقیه افراد نیاز به جراحی دارند.

درمان جراحی زخم مقعد

انواع مزمن که به به درمان دارویی جواب ندهند باید تحت جراحی قرار گیرند . روش جراحی به این صورت است که قسمتی از عضله داخلی مقعد که دچار انقباض شده است برش زده می شود. این امر باعث می گردد که انقباض رفع شود و درد بیمار ازبین برود . پس از رفع درد ، زخم مقعد تدریجا" بهبود خواهد یافت. پس از عمل درد مربوط به بیماری از بین می رود ولی درد مربوط به برش و انجام جراحی تا چند روز تداوم دارد.

انجام جراحی در بعضی افراد باعث بی اختیاری مختصری در دفع گاز می شود که تدریجا" پس از چند ماه مرتفع خواهد شد . در بعضی افراد خونریزی تداوم خواهد داشت که پس از دو هفته رفع می شود و بعضی افراد پس از عمل احتباس ادرار پیدا می کنند که پس از ۲۴ ساعت رفع می شود. مدت بستری برای درمان جراحی زخم مقعد، بین یک تا دو روز است و مدت استراحت در منزل بین سه تا پنج روز می باشد. پس از عمل تا حدود یک ماه روشهای درمانی ارائه شده در قسمت درمان انواع حاد ​شقاق را باید بکار بست .

با تزریق دارویی به نام بوتولونیوم به طور موضعی به داخل عضله مقعد ، می توان انقباض و علل زخم مقعد را رفع نمود . تاثیر این روش درمان زخم یا شقاق مقعد پس از حدود یک هفته ظاهر می شود و احتمال بازگشت شقاق مقعد نیز وجود دارد که نیاز به تزریق مجدد را الزامی می کند هزینه مربوط به تهیه این دارو به نسبت زیاد است .
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :