1394/06/26 13:27

شقاق مقعد به علت یبوست مزمن

شایع ترین علت شقاق مقعد، یبوست مزمن است که علت اصلی ایجاد یبوست مزمن هم تغذیه نادرست است.
شقاق مقعد ترک و شکاف در پوست اطراف مقعد است. معمولا این ترک تا پایین انتشار یافته و تارهای عضلانی را درگیر می‌کند و اغلب با سایر نابسامانی‌های روده همراه است. شقاق مقعد بسیار درناک است و بیمار هنگام دفع مدفوع، درد شدیدی احساس می‌کند. ممکن است خون روی هم وجود داشته باشد و در غالب موارد خارش در مقعد احساس می‌شود.
شایعترین علت شقاق مقعد، دفع مدفوع سفت ناشی از یبوست مزمن است که به بافت و غشای مخاطی آسیب می رساند. پس از ایجاد صدمه در بافت اطراف مقعد با هر نوبت دفع مدفوع، شکاف مجددا باز شده به مدفوع آلوده می‌شود. پرهیز از یبوست با مصرف میوه‌های تازه آبدار (هر ۵ ساعت یکبار) به جز موز، نان های سبوس دار، نوشیدن یک لیوان آب (هر دو ساعت یکبار)، در پاکسازی روده و پیشگیری از شقاق مقعد ناشی از یبوست مزمن بسیار اهمیت دارد.
مهمترین عامل در درمان شقاق مقعد، استفاده از جیره غذایی طبیعی و ساده است، مصرف سبزیجات برگ سبز به ویژه اسفناج، حبوبات، گوجه فرنگی، کاهو، پیاز، کلم، شلغم و هویج، انجیر، کشمش و لبنیات است. بیماران باید از مصرف قند و غذاهای شیرین به شدت پرهیز کنند زیرا مواد قندی، ویتامین B بدن را دفع می‌کند و روده‌ها نمی‌توانند عملکرد طبیعی داشته باشند. مصرف مواد غذایی حاوی آرد سفید، برنج، کیک‌ها، انواع خمیرها، بیسکویت، پنیر، غذاهای گوشتی و نگهدارنده‌ها منجر به ایجاد یبوست و بروز شقاق مقعد می شود.
توصیه های بهداشتی برای درمان شقاق مقعد
بخش مبتلا را باید چند بار در روز با کیسه داغ و سرد مالش داد، از کیسه‌ای نخی که در آب داغ قرار داده شده باشد، باید به مدت ۲ تا ۳ دقیقه در محل ضایعه قرار داد، استفاده از کیسه داغ باید ۳ نوبت با مدت زمانی برابر انجام شود، به دنبال کیسه داغ باید از کیسه خنک استفاده شود و این کار روزانه مرتب تا حصول بهبودی انجام شود، یعنی ۳ نوبت کیسه داغ و یک نوبت کیسه سرد مورد استفاده قرار گیرد.
هوای تازه و انجام ورزش به طور منظم تاثیر بسزایی در تسریع روند بهبودی شقاق مقعد ناشی از یبوست دارد.
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :