1394/06/26 13:25

شقاق مزمن مقعد

انواع شقاق مزمن مقعد که به درمان دارویی جواب ندهند باید تحت جراحی قرار گیرند . درمان جراحی شقاق مقعد باید فقط در مواردی که شقاق بعد از سه ماه مصرف درمانهای طبی بهبود نیافته باشد انجام شود.
بیشتر بیماران مبتلا به شقاق مقعدی ( آنال فیشرز ) از حرکت کردن مدفوع در ناحیه مقعد و دفع آن ترس دارند. و به همین دلیل خونریزی از مقعد اگر چه غیر معمول نیست، در مورد شقاق معمولا در حد مقدار کمی خون قرمز روشن است که روی دستمال توالت دیده میشود.
در صورت بروز شقاق مقعد ابتدا فیبر غذایی و مصرف میوه ها و سبزیجات و گاهی روغن های معدنی و مسهل داده می شود . اگر بعد از یکماه شقاق خوب نشد از داروهای جلدی ( پماد نیتروگلیسیرن ) یا تزریقی ( سم بوتولیسم ) استفاده می شود
درمان شقاق مزمن مقعد
جراحی شقاق مقعد به این صورت است که قسمتی از عضله داخلی مقعد که دچار انقباض شده است برش زده می شود. این امر باعث می گردد که انقباض رفع شود و درد بیمار ازبین برود . پس از رفع درد ، زخم مقعد تدریجا” بهبود خواهد یافت. پس از عمل درد مربوط به بیماری از بین می رود ولی درد مربوط به برش و انجام جراحی تا چند روز تداوم دارد.
شایان ذکر است که انجام جراحی شقاق مقعد در بعضی از افراد باعث بی اختیاری مختصری در دفع گاز می شود که تدریجا” پس از چند ماه مرتفع خواهد شد . در بعضی از افراد خونریزی تداوم خواهد داشت که پس از دو هفته رفع می شود و بعضی از افراد پس از عمل جراحی احتباس ادرار پیدا می کنند که پس از ۲۴ ساعت رفع می شود .
البته راه دیگری هم برای درمان شقاق مزمن مقعد وجود دارد بدین صورت که با تزریق دارویی به نام بوتولونیوم به طور موضعی به داخل عضله مقعد ، می توان انقباض عضلات مقعد را رفع نمود . تاثیر این روش پس از حدود یک هفته ظاهر می شود و احتمال بازگشت بیماری نیز وجود دارد که نیاز به تزریق مجدد را الزامی می کند.
جراحی در شقاق هایی که روی انقباض عضلات داخلی مقعد تاثیر گذاشته و در مقعد ایجاد درد میکند توصیه میشود . روشهای جراحی مانند روش دیلاتاسیون یا گشاد سازی با دست و یا روش جراحی اسفنکتروتومی داخلی به عنوان اولین روشهای درمان تعیین میشوند زیرا این روشها میتوانند انقباض عضلات مقعد را در وضعیت معمولی کاهش دهند.
برای‌ درد خفیف‌ شقاق مقعد، از داروهایی‌ مثل‌ استامینوفن‌ یا بی‌حس‌کننده‌های‌ مالیدنی‌ استفاده‌ کنید.
مالیدن‌ پماد زینک‌ اکسید یا وازلین‌ به‌ ناحیه‌ شاید باعث‌ جلوگیری‌ از احساس‌ سوزش‌ شود. امکان‌ دارد پماد لیدوکایین‌ توصیه‌ شود.
نرم‌کننده‌های‌ مدفوع‌ نیز ممکن‌ است‌ به‌ جلوگیری‌ از بروز درد به‌ هنگام‌ اجابت‌ مزاج‌ کمک‌ کنند.
فیشر ممکن است به عنوان بیماری هموروئید تشخیص داده شود و غالبا این اشتباه توسط ارائه دهندگان مراقبت های اولیه صورت میگیرد.
سایر تشخیصهای مختلف و اشتباه در این مورد شامل :
آبسه اطراف مقعد فیستول مقعد، بیماری التهابی روده، بیماری آمیزشی، سل، سرطان خون، و سرطان مقعد میباشند.
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :