1394/06/26 11:57

درمان شقاق یا فیشر

درد شدید به هنگام عبور مدفوع سخت یا حجیم که گاهی تا یک ساعت نیز طول می کشد و درد دوباره با اجابت مزاج بعدی برمی گردد. درد به هنگام نشستن روی یک جسم سخت بروز می کند. وجود رگه هایی از خون در لباس زیر و یا پوشک بچه و خارش اطراف مقعد نیز وجود دارد.

شقاق سبب درد و خونریزی در هنگام اجابت مزاج می شود بطوریکه کودکان ممکن است از اجابت مزاج امتناع کنند. درد ایجاد شده سبب می شود که فرد تا حد امکان اجابت مزاج خود را تاحیر بیندازد. این مسئله می تواند زمینه ساز ایجاد یبوست شود . یبوست خود سبب بدتر شدن شقاق می شود و این مسئله به صورت یک سیکل تاثیر همدیگر را تشدید می کنند . شقاق درمواردی که شدید نباشد با درمان دارویی و نیز پرهیز از ایجاد یبوست قابل کنترل خواهد بود ولی موارد شدید باید با استفاده از جراحی برطرف شود.

درمان خانگی شقاق مقعد

توجه داشته باشید که مصرف پمادهای مسکن، ضد التهاب، استروئیدها (مانند هیدروکورتیزون و بتامتازون) و پمادهای ضد بواسیر (آنتی هموروئیدها) در درمان شقاق نقش ندارد. بعد از اجابت مزاج باید مقعد به آرامی با آب ولرم شسته شود. برای برطرف کردن اسپاسم عضلانی و درد در اطراف مقعد می توانید حوله گرم روی محل قرار دهید.

پنشستن در لگن حاوی آب گرم نیز درد را تخفیف می دهد. ارتقاء آب در لگن باید حدود ۲۰ سانتی متر باشد. روزانه حدود ۲ تا ۳ بار و هر بار ۱۰ تا ۲۰ دقیقه از این روش استفاده می شود. اضافه کردن صابون مایع و شامپو توصیه نمی شود. نشستن در آب گرم باعث بهبود خون رسانی و شل شدن عضله اسفنکتر شده و به ترمیم آن کمک می کند. قبل از استفاده، لگن را تمیز بشوئید.

از نشستن طولانی مدت در دستشویی موقع اجابت مزاج خودداری کنید. ۵-مصرف بعضی از نرم کننده های مصنوعی نیز ممکن است به جلوگیری از بروز درد به هنگام اجابت مزاج کمک کنند. البته باید با نظر پزشک متخصص درمان شقاق مقعد که فوق تخصص گوارش دارد؛ مصرف شوند.

در صورت بهبود یبوست و رفع اسپاسم عضله اسفنکتر، شقاق عموماً بهبود می یابد. درمان اولیه شامل رفع یبوست و نرم کردن مدفوع و رفع اسپاسم است که با این تمهیدات در بیشتر موارد شقاق بهبود می یابد.
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :