شقاق , فیشر

شقاق یا فیشر چیست؟به پاره و زخمی شدن کناره های مقعد شقاق یا همان فیشر گفته می شود.

فیلم شقاق چیست

در این زخم به صورت خطی در طول مقعد ظاهر می گردد و به این خاطر که این قسمت مقعد دریافت کننده های حسی بسیاری را داراست یک حالت فوق العاده دردآوری را موجب می گردد. که نشانه هایی نظیر یبوست - زایمان دفع مدفوع بزرگ و محکم و یا اسهال دراز مدت و نظایر آنها منجر به پدید آمدن شقاق یا فیشر می گردد.

 دلیل پدید آمدن شقاق یا فیشر ، آسیب های ناشی از عبور مدفوع سفت و یا اسهال طولانی است. همینطور مواردی نظیر زایمان، سابقه جراحی مقعد و استفاده بی مورد ملین ها م قسمتی از علت های این بیماری هستند. شقاق به دو گروه حاد و مزمن قسمت می گردد. شقاق در مدت 12 هفته اولی که به وجود می آید از گروه حاد شمرده می شود. شقاق حاد باعث اسپاسم اسفنکتر داخلی مقعد می شود که خود باعث بالا رفتن درد، توسعه پارگی و کم شدن خونرسانی به آنودرم می گردد. این چرخه درد، اسپاسم و ایسکمی باعث بهبود نیافتن زخم شده و شقاق مزمن را پدید می آورد.

 

تقریبا  نود درصد نمونه های شقاق در خط وسط و پشت آنوس پدید می آیند. بقیه موردها در خط وسط و قدام آنوس مشاهده می گردند. کمتر از یک درصد نمونه ها هم دو طرفه می باشند. دلیل رایج بودن شقاق در پشت را خونرسانی ضعیف تر این قسمت در مقایسه با قسمت قدامی و کم شدن انعطاف پذیری به خاطر استخوانی بودن آن دانسته اند. اگر یک شقاق مزمن در قسمت هایی غیر از خط وسط مشاهده شود می تواند علامت سایر بیماریها نظیر کرون، ایدز، سیفلیس، سل و یا لوسمی باشد.

 

شقاق یا فیشر

نشانه بارز شقاق مقعد، درد شدید و خونریزی، هنگام دفع مدفوع (خون در مدفوع) می باشد. خونریزی غالبا روشن بوده و به صورت رگه ای روی مدفوع مشاهده می گردد. گاهی بیمار تا ساعتها بعد از دفع مدفوع از درد و اسپاسم مقعد رنج می کشد. در معاینه حضوری، با کنار زدن دو طرف باسن احتمال دارد، شقاق مشاهده شود ولی اگر مشاهده نشد، علت نبود این بیماری نیست. غالبا درد بیمار، به حدث شدید می باشد که امکان معاینه انگشتی رکتوم و یا رکتوسکوپی نیست. در حالتی که شکی در باره تشخیص وجود دارد و یا احتمال سایر بیماری ها نظیر آبسه پری آنال است بهتر است بیمار زیر بیهوشی معاینه گردد.

 

شقاق حاد خود را به صورت یک زخم خطی بروز می دهد. ولی شقاق مزمن زخم گسترده تری می باشد که لبه های برجسته ای را داراست و فیبرهای سفید عضله اسفنکتر داخلی در کف آن مشاهده می گردد. معمولا در سمت خارجی این زخم یک منگوله پوستی ( Skin tag) و در سمت داخلی آن یک پاپیلای مقعدی هیپرتروفیه ( sentinel pile) یا زائده نگهبان مشاهده می گردد.

 

به همین خاطر قسمتی از نشانه های آشگار شدن شقاق یا فیشر را در زیر به صورت خلاصه می آوریم تا موقع ظاهر شدن این نشانه ها در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه فرمائید.

نشانه های بیماری شقاق یا فیشر

1- دارا بودن درد در موقع دفع مدفوع
2-خون ریزی از ناحیه مقعد
3-خون ریزی موقع مدفوع (خون در مدفوع)
4-سوزش و خارش قسمت مقعد
5-مشاهده رگه های خونی در روی مدفوع و یا دستمال توالت
6-دارا بودن درد و یا اسپاسم تا مدتها پس از دفع مدفوعپ

پیشگیری از شقاق

در صورتی که مبتلا به شقاق مقعد هستید، بعد از بهبودی ، در آینده در مقایسه با سایر اشخاص بیشتر در معرض مبتلا شدن به آن خواهید بود. مناسب ترین شیوه به منظور جلوگیری از ایجاد شقاق، پیشگیری از مبتلا شدن به یبوست است. به عبارت دیگر، رژیم غذایی پرفیبر و مایعات را بیشتر استفاده کنید. می توانید بروشورهای غذایی پرفیبر را فهرست وار تهیه نمایید.

 

برخی از اشخاص به نظر در معرض دوباره مبتلا شدن به فیشر یا شقاق می باشند. نصفی از اشخاصی که مبتلا به شقاق مقعد مزمن می باشند که با پماد GTN به خوبی درمان شده اند و در آینده یک یا چندین بار به آن مبتلا می شوند. این اشخاص فشار عضلانی زیادی اطراف مقعد خود دارند. در صورت کشیدگی مقعد، احتمال پارگی دیواره مقعد در میان این افراد زیاد می باشد. با این حال، بار دیگر با مصرف پماد GTN می توان اقدام به درمان شقاق مقعد کرد. در صورتی که به صورت مداوم به فیشر یا شقاق مبتلا می شوید جراحی یکی از شیوه های درمانی اثرگذار می باشد. معمولا درمان شقاق مقعد بدون جراحی انجام می شود و احتیاجی  به درمان جراحی نیست و فقط تعداد اندکی از بیماران به جراحی نیاز می یابند.

شقاق یا فیشر

درمان شقاق یا فیشر

برای درمان بایست دوره زمانی درد، اسپاسم و ایسکمی شکسته گردد. نخستین گام درمانی تجویز ملین‌هایی می باشد که مدفوع را حجیم و شل می‌کنند و همراه با آن نشستن در لگن آبگرم را توصیه می‌کنیم. در این مرحله تجویز پماد آنتی هموروئید (حاوی مواد بیحس کننده، کورتون و مواد نرم‌کننده می‌باشد) و یا ژل لیدوکائین می‌تواند کمک کننده باشد. اغلب موارد شقاق حاد با چنین درمانی بهبود می‌یابند. در صورتیکه پاسخ درمانی کافی گرفته نشد، و یا شقاق از نوع مزمن بود، می‌توان از داروهای دیگری استفاده کرد.

 

درمان شقاق با دارو

نیتروگلیسیرین با همان مکانیسمی که عضلات صاف عروق کرونر را شل می‌کند می‌تواند عضله اسفنکتر داخلی را هم شل کرده و از اسپاسم خارج کند. پماد %۰٫۲ (دو دهم درصد) آن برای درمان شقاق استفاده می‌شود و معتقدند یک اسفنکتروتومی شیمیایی موقت ایجاد می‌کند علاوه بر آن خونرسانی آنودرم را نیز افزایش می‌دهد. از معایب آن ایجاد سر درد است و بهتر است در حالت خوابیده استفاده شود. در ایران گاهی به اشتباه به بیمار پماد%۲ (دو درصد) داده می‌شود که سردرد بسیار شدیدی ایجاد می‌کند. پماد ایزوسورباید و یا دیلتیازم موضعی و خوراکی نیز می‌توانند با مکانیسم مشابه به بهبود شقاق کمک کنند و سر درد هم ایجاد نمی‌کنند. درمان دارویی شقاق مزمن در حدود ۶۰٪ موارد موثر است.

 

درمان شقاق با بوتاکس

تزریق موضعی سم بوتولینیوم (بوتاکس) نیز با فلج موقت عضلات اسفنکتر داخلی، یک نوع اسفنکتروتومی شیمیایی موقت ایجاد می‌کند که می‌تواند منجر به بهبودی شقاق گردد. ولی در دراز مدت تا ۴۱٪ احتمال بازگشت شقاق وجود دارد.

درمان شقاق به روش اسفنکتروتومی

جراحی در مواردیکه درمان دارویی فایده‌ای نداشته و یا خوب شده و دوباره عود کرده سفارش می‌گردد. مناسبترین درمان جراحی اسفنکترو تومی لترال می باشد. قبلاً از دیلاتاسیون تدریجی آنوس زیر بیهوشی بهره گرفته می‌شد که تا ۴۰٪ با عود همراه بود. در اسفنکتروتومی لترال حدود ۳۰٪ فیبرهای عضله اسفنکتر داخلی در سمت راست یا چپ آنوس قطع می‌شوند. بیش از ۹۵٪ بیمارانی که اسفنکتروتومی می‌شوند، با این درمان با این درمان بهبود می‌یابند و میزان عود آن کمتر از ۱۰٪ می‌باشد. با این عمل احتمال بی‌اختیاری نسبت به دفع گاز وجود دارد و میزان این عارضه بین ۵ تا ۱۵٪ گزارش شده است. اسفنکتروتومی لترال به دو روش باز وبسته انجام می‌شود. شیوه بسته بر پایه مقالات با عوارض کمتری همراه است.

کاربرد لیزر در درمان شقاق

کاربرد لیزر در درمان شقاق اکثرا در نابود کردن  زایده های اضافی کناره مقعد استفاده می شود و درمان شقاق به صورت کامل انجام نمی شود. اما در موردهایی که زایده های و برخی اوقات زخم های خارجی نظیر بخیه استفاده نمی شود منجر به پایین آمدن درد شده و خیلی مفید می باشد.

درمان جراحی شقاق

در موردهایی که شقاق یا فیشر به درمان دارویی پاسخی نمی دهد یا بعد از درمان دوباره بازمی گردد  عمل جراحی توصیه می گردد. عمل ترجیحی، قطع نسبی اسفنکتر داخلی است که باعث فشار استراحت اسفنکتر پایین آمده می شود و زخم ترمیم می یابد. در 4 درصد بیماریهای شقاق پس از این عمل بی اختیاری در دفع گاز یا مدفوع اتفاق می افتد که این درصد در اشخاصی که به سایر شیوه ها به عنوان نمونه به شیوه دارو درمان می گردند شبیه به هم می باشد بنابراین  مناسب ترین شیوه درمانی شقاق در این وضعیت شل کردن اسفنکتر می باشد.

اصل های درمانی شقاق

درمان یبوست با رژیم پرفیبر و مایعات و گاهی ملین، کنترل درد، گرم کردن موضع. بی حس کننده های موضعی همراه با کورتیکوستروییدها برای کنترل درد مصرف می شود. اسپاسم اسفنکتر داخلی غالبا با درمان داروئی برطرف نمی شود نیتروگلیسیرین و دیلتیازم ۲٪ باعث پرخونی محل و در نتیجه باعث تسریع در بهبودی زخم و سرانجام پایین آمدن یا نابودی اسپاسم می شود. در موردهایی که پماد نیتروگلیسیرین باعث سردرد می گردد پماد دیلتیازم مناسب می باشد. از تزریق بوتاکس هم در درمان شقاق بهره می برند. نشستن در لگن آب گرم به مدت ۱۵ دقیقه و۳ بار در روز به پایین آوردن اسپاسم اسفنکتر و درد کمک می‌کند. 

علایم شقاق

 احساس درد در موقع دفع مدفوع، خونریزی، سوزش و خارش، مشاهده خون در مدفوع و غیره از جمله علائم و نشانه های شقاق است.

انواع شقاق

شقاق به دو نوع حاد و مزمن در بیمار بروز می کند که هر یک درمان مخصوص به خود را دارد.

علل و علائم شقاق

درباره علت ها و نشانه های شقاق یا فیشر بیشتر بدانید.

یبوست و شقاق مقعد

علت مشخص برای یبوست بیان نشده اما نشانه غالب سفت شدن مدفوع و فشار برای خروج آن است که اگر به موقع مداوا نگردد احتمال تبدیل شدن به شقاق را دارد.

نقش لیزر در درمان بیماری های مقعد

لیزر در درمان شقاق بسیار کارایی بالایی دارد به طوری که نیازی به بستری در بیمارستان و گرفتن بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی که یکی از علل ترس بیماران است ندارد و نیازی به استراحت چند روزه نیست.

کاهش درد شقاق مقعد

برای‌ برطرف‌ کردن‌ اسپاسم‌ عضلانی‌ و درد در اطراف‌ مقعد، باید حوله‌ گرم‌ روی‌ محل‌ گذاشته‌ شود. نشستن‌ در لگن‌ حاوی‌ آب‌ گرم‌ نیز درد را تخفیف‌ می‌دهد.

فیشر یا شقاق مقعد

فیشر یا شقاق ترک و یا زخمی ​می باشد که در ​قسمت ابتدای مقعد اتفاق می افتد که ​خیلی دردناک ​است و ​برخی اوقات با خونریزی اندکی موقع اجابت مزاج همراه است. 

فرق شقاق مقعد و بواسیر

شقاق و هموروئید (بواسیر) دو بیماری ​مختلف در ناحیه مقعد ​می باشند که ​آگاه بودن از اختلاف آنها از لحاظ نشانه ها و چگونگی درمان آنها برای بیمار لازم ​می باشد.

علایم و نشانه های شقاق مقعد

شقاق با معاینه بالینی توسط پزشک متخصص شقاق مقعد و مشاهده مقعد تشخیص داده می شود.

شقاق مقعد و فیستول مقعدی

شقاق مقعد شکافى روى پوست ظریف مجراى مقعد است که معمولاً در اثر دفع مدفوع سفت ایجاد مى‌شود. فیستول مقعد مجراى ارتباطى باریکى است که بین مجراى مقعد و پوست اطراف سوراخ مقعد ایجاد مى‌شود.

شقاق مقعد و درمان آن

آب گرم، خوردن غذاهای محرک راه هایی برای درمان شقاق هستند اما برای معالجه و درمان کامل باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

شقاق مقعد مزمن

شقاق مزمن مقعد سبب سرطان روده بزرگ و مقعد نمی شود ولی برخی اوقات به خاطر عفونت محل، تبدیل به یک فیستول مقعدی میشود که در این صورت حتما باید جراحی شود.

شقاق مقعد به علت یبوست مزمن

هوای تازه و انجام ورزش به طور منظم تاثیر بسزایی در تسریع روند بهبودی شقاق مقعد ناشی از یبوست دارد.

شقاق مقعد بعد از سزارین

علت این نوع شقاق از یبوست است که شقاق مقعد بعد از سزارین، همان زخم یا ترک خوردگی انتهای روده است که معمولاً با درد و یا سوزش شدید در این ناحیه همراه است.

 

تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

محمود

باسلام وخسته نباشی خدمت اقای دکتراینجانب نزدیک به9 ماه است که دچار فیشریا شقاق شده ام واز تمام داروها وشیف ها استفاده حتی از کپسول ویتامین ای نیز استفاده اما نتیجه نگرفته سوال من این است ایا استفاده از شیفاف انتی همورئید موثر است یا تشت ابگرم وبتادین همچنین ورزش کردن باعث نرمی اسفنکترها میشود چون این مسئله برای من عکسش جواب میدهد زیرا ورزش باعث تشدید دردم میشود لطفا راهنمایی فرمائیئ چکار کنم

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان شقاق

خیر داروئی برای درمان شقاق وجود ندارد زیرا اسپاسم اسفنکتر باعث این مشکل شده است و باید این اسپاسم از بین برود اگر تمایل داشتید میتوانید به مطب مراجعه نمائید تا تحت درمان درمان قرار گیرید

پاسخ
بهمن

سلام . خسته نباشید. بنده مدت 2هفته است که گلاب به روتون ! در دفع مدفوع دچار مشکل شدم و نمیدونم چیکار کنم و به چه دکتری مراجعه کنم. علائم این مشکلم این که هنگام خروج مدفوع احساس میکنم به انتهای روده من تیغ های تیزی کشیده میشود البته این قضیه قبلا هم بود ولی نه درد داشت نه خونریزی . خارش ، خونریزی کم و درد ( که اوایل کم بود ولی الان زیاد شده )میباشد. میخواستم بدونم علاجش چیه آیا بعدمدتی درست میشه یا باید به دکتر مراجعه کنم. اگر باید به دکتر مراجعه شود چه دکتری؟

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان شقاق

با سلام
علایمی که ذکرکردید بدلیل وجود شقاق مقعد می باشد . از عللی که باعث ایجاد شقاق می شود یبوست مزمن است در این حالت بدلیل ایجاد زخم در ناحیه مقعد فرد بدنبال هر بار اجابت مزاج خونریزی خواهد داشت بهترین راه پیشگیری و درمان شقاق و خونریزی پیشگیری از بروز یبوست است یعنی فرد باید رژیم غذایی مناسب را رعایت کند تا دچار یبوست نشود استفاده از مواد حاوی فیبر مثل نان سبوس دار سیزیجات و میوجات و مایعات فراوان موثر است میوه های ملین مثل هلو انجیر الو روغن زیتون نیز تاثیر دارد استفاده از داروهای گیاهی مثل سی لاکس پیسیلیوم و برن نیز مفید است استفاده از داروهای موضعی مثل پماد آنتی هموروئید هم در زمان وجود درد و خونریزی برای کاهش علایم مفید است . برای پیشگیری بهتر است به متخصص جراح عمومی مراجعه نمائید یا به کلینیک بنده مراجعه فرمایید

پاسخ
رامین

آقای دکتر همسرم خیلی حالشون بده توسط دکتر فوق تخصص دستگاه گوارش ویزیت شده است یبوست شدید داره مدفوع همراه با خون و درد شدید،دارویی که استفاده می کنند آنتی فیشروژل دلتیژل 2درصد لطفا راهنمایی کنید؟

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان شقاق

دوست عزیز کمکی که به همسرتان می توانید بکنید تشویق ایشان به برطرف کردن یبوست با مصرف فیبر و مایعات زیاد و رعایت بهداشت دفع مدفوع می باشد و در درجه دوم درمان طبی شقاق که مهمترین آیتم آن استفاده از لگن آب گرم می باشد ولی در هر صورت اگر علائم ایشان با درمان طبی بر طرف نشود درمان جراحی توصیه می شود.بنده بدون درد وخون ریزی با تکنیک خاصی درمانشان میکنم

پاسخ
سمیرا

با سلام.من دختری ۱۶ ساله و دانش آموز هستم.من ۴ سال پیش، پیش دکتر تغذیه رفتم و رژیم گرفتم و لاغر شدم.از آن زمان به بعد دچار بیماری یبوست شدم .من همیشه دستشویی میروم متاسفانه بیشتر روزها دچار یبوست می شوم و گاهی هم آنقدر این شدت یبوست زیاد است که باعث پارگی ناحیه مقعد می شود و بر اثر فشار زیاد از مقعدم خون می آید و تا مدتی هم سوزش دارم و هم خارش و حتی به سختی بر زمین می نشینم،از لحاظ خوردن میوه هیچ مشکلی ندارم و میوه می خورم سبزی هم نه زیاد ولی مدتی شربت لاکتولوز استفاده کردم اما به دلیل این که باعث می شد دل درد های شدیدی بگیرم دیگر نخوردم خلاصه هر روز من یبوست دارم اما میزان شدت آن زیاد نیست اما یبوست گاهی شدید می شود که باعث می شودمدفوع من گاهی به شکل تیکه های سنگ خرد شده خارج شود و با فشار زیاد.با تشکر.

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان شقاق

با سلام

علایمی که ذکرکردید ناشی از وجود شقاق است . در مواردی که فرد یبوست و یا اسهال مزمن داشته باشد سبب می شود زخم هایی در ناحیه مقعد ایجاد شود . بنابراین باعث می شود فرد در زمان اجابت مزاج دچار خونریزی شود . همچنین فرد در زمان اجابت مزاج درد زیادی خواهد داشت .
درمان بیماری در مراحل اولیه درمان دارویی است . در موارد شدید ممکن است نیاز به جراحی نیز باشد . برای کنترل علایم لازم است یبوست فرد کنترل شود . بهتر است فرد از مواد ملین ، شیر ، مواد فیبری مثل نان سبوس دار ، میوه و سبزیجات ، روغن زیتون ، آلو ، انجیر ، زردآلو استفاده نماید و مایعات به اندازه کافی بنوشد . در مرحله حاد بیماری لازم است فرد از داروهای ملین و نیز داروهای موضعی برای کاهش التهاب و درد استفاده نماید .
برای اینکه شقاق درمان شود لازم است یبوست فرد کنترل شود

پاسخ
خارزمی

با عرض سلام و پوزش

من حدود 3 روز است که در ناحیه ی مقعدم احساس برآمدگی دارم. که گاهی درناک هم هست. به نظرم مربوط به عضلات ناحیه مخرج است.25 ساله - لیسانس

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان شقاق

باسلام

چند عامل می تواند به صورت برآمدگی در این ناحیه بروز کند .در مواردی که فرد دچار بواسیر است بواسیر می تواند به دو صورت بواسیر خارجی یا داخلی باشد .بواسیر داخلی معمولا همراه با خونریزی است . توده می تواند بعد از اجابت مزاج از مقعد بیرون بزند وخود بخود ویا با کمک دست جا برود .در بواسیر خارجی این بر آمدگی خارج از مقعد ودر کنار آن قرار دارد .البته گاهی شقاق هم می تواند مطرح باشد .در مواردی که شقاق طولانی مدت وجود داشته باشد بدلیل زخم وبهبودی های پشت سرهم زایده ای در خارج از مقعد ایجاد می شود که به آن زایده نگهبان می گوییم .جهت تشخیص دقیق ضایعه به کلینیک بنده مراجعه نمایید

پاسخ
رسول

با سلام بنده مدت سه ماه که در مقعدم حالت بریدگی بوجد آمده که سوزش به همراه دارد بریدگی تا مقداری بیرون از مقعدم نیز ادامه پیدا کرده که هنگام نشستن طولانی و همین طور هنگام دفع مدفوع بسیار اذیتم میکند یکی دوبار همراه مدفوع ام خون هم وجود داشت چندبار با بتادین شست شو دادم ولی خوب نشد لطفا راهنمایی ام کنید.آیا خوردن چرک خشک کن باعث بهبودی میشود؟

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان شقاق

با سلام به احتمال زیاد شما مبتلا به شقاق شده اید و از عللی که باعث ایجاد شقاق می شود یبوست مزمن است در این حالت بدلیل ایجاد زخم در ناحیه مقعد فرد بدنبال هر بار اجابت مزاج خونریزی خواهد داشت.بهترین راه پیشگیری و درمان شقاق و خونریزی پیشگیری از بروز یبوست است یعنی فرد باید رژیم غذایی مناسب را رعایت کند تا دچار یبوست نشود استفاده از مواد حاوی فیبر مثل نان سبوس دار سیزیجات و میوجات و مایعات فراوان موثر است میوه های ملین مثل هلو انجیر الو روغن زیتون نیز تاثیر دارد استفاده از داروهای گیاهی مثل سی لاکس پیسیلیوم و برن نیز مفید است استفاده از داروهای موضعی مثل پماد آنتی هموروئید هم در زمان وجود درد و خونریزی برای کاهش علایم مفید است . اگرتمایل داری تشریف بیارید کلینیک بنده تا مشکلتان را بر طرف سازم

پاسخ
پدرام

با سلام و خسته نباشید
جناب آقای دکتر من چند وقتی هست که در مقعد خود خارش و سوزش زیادی دارم به حدی که باعث زخم شدن دهانه مقعدم شده ( به علت خارش) مطمعنم که کرم روده ای هم ندارم. آیا کرم هیدرو کورتیزون میتواند موثر باشد ؟
علت این خارش و سوزش چیست ؟ و باید چگونه درمان شود

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان شقاق

با سلام
خارش ناحیه مقعد علل زیادی دارد مثل التهاب و خشکی پوست این ناحیه به واکنشهای ‏حساسیتی مثل حساسیت به تماس با مواد مختلف از جمله صابون دارو پماد یا مصرف برخی ‏مواد مثل غلات میوه های ترش ،ویتامین ث، قهوه، عفونتهای سطحی مثل عفونت قارچی ‏انگلی مصرف انتی بیوتیکها مثل تتراسایکلین وجود برخی بیماریها مانند دیابت ،فیستول مقعدی ‏و زایده گوشتی ناشی از شقاق . عدم رعایت مسائل بهداشتی گرما و تعریق این ناحیه بدلیل ‏استفاده از لباس تنگ، چاقی ،اب و هوای گرم. وجود مدفوع خشک و منقطع نشان دهنده وجود ‏یبوست است که البته یبوست می تواند در طولانی مدت باعث ایجاد شقاق شود. مصرف نان ‏سبوس دار، میوه ،روغن زیتون در غذا می تواند در درمان یبوست کمک کند.ولی بهتر است برای تشخیص دقیق تر ودرمان قطعی به کلینیک بنده مراجعه فرمایید

پاسخ
شاهرخ

سلام.برادرم شقاق مزمن داره یه مدتی بوسیله اب گرم و کپسول ویتامین ای خوب شد.ولی دوباه عود کرد.بعدش زخم اثنی عشر داره و همیشه از دل پیچه ها و قارقور های شکم شاکیه. میخواستم بدونم اینا بهم مرتبط هستند یا نه؟ امکان داره کرون داشته باشه؟ کولونوسکوپی نیازه؟

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان شقاق

با سلام شقاق ارتباطی به کرون ندارد و احتمالا" مشکلات گوارشی ناشی از وجود روده تحریک پذیر است که در اینصورت با انجام کولونوسکوپی نیز مشکل خاصی مشاهده نخواهد شد زیرا در روده تحریک پذیر بظاهر هیچ مشکلی در معاینات دیده نمیشود ولی عملا" دستگاه گوارش آنطور که باید کار کند ، نمیکند. در این بیماری درمان خاصی وجود ندارد و تنها باید با دوری از استرس و رعایت رژیم غذائی و مصرف برخی داروها مثل کلوفاک علائم آنرا کنترل کرد.

پاسخ
نصیری

دچار شقاق و زائده بيروني و درد هستم . لطفا وقوت معاينه بدهيد . ٦٧ ساله هستم و فكر ميكنم هرچه زودتر بايد جراحى شؤم تا اورژانس نشود با تشكر

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان شقاق

با سلام تشریف بیارید بنده در خدمت شما هستم چه بسا کسانی که به موقع جهت درمان مراجعه کردن نیازی به عمل نداشته اند وبا درمان خانگی ودارو درمان شده اند

پاسخ
پیامک صوتی

مرسی خیلی اطلاعات خوبی بود

پاسخ
علی

با سلام، بنده به علت شقاق یک بار جراحی شدم تا چند روز خوب بودم ولی متاسفانه دوباره دچار خونریزی شدم همچنین همیشه دچار یبوست هستم خیلی سعی میکنم یبوست نداشته باشم ولی نمی شود. چند روز خوبم اما دوباره دچار خونریزی می شوم دکتر جراححم گفته باید تحمل کنم اما الان پنج ماه است که تقریبا با هر دفعی خونریزی دارم نمیدانم چه باید کنم؟ لطف کنید راهنمایی کنید

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان شقاق

با سلام بنده از روش درمان پزشک شما بی اطلاع هستم در تکنیکی که من عمل میکنم فرد مبتلا بعد از اولین دفع خود متوجه بهبود خود میشود ولی از نظر من شرایط شما بعد از پنج ماه اصلا طبیعی نمیباشد

پاسخ
Amir

سلام من تقریبا مواقعی که مدفوع سفت آیت خودم تشخیص میدم که دچار شقاق شده ام و حداکثر سه تا چهار روز این خونریزی خفیف تقریبا بدون درد و با سوزش کم ادامه دارد و بعد خوب میشود الان دو بار است که در طول پنج ماه اینجوری شده ام .می خواستم نظر شما رو بدونم؟ایا مراجعه به پزشک لازمه؟چه دارویی بهتره من معمولا با خوردن آب زیاد حل میکنم این موضوع را.

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان شقاق یا فیشر

با سلام دوست عزیز باید ختما تشریف بیارید تا معاینه شوید تا بهترین روش درمان متناسب باشما را خدمتتان عرض کنم

پاسخ
پیمان

با سلام من همیشه دچار قار قور شکم هستم یعنی تقریبا همیشگی هستش.تو دفع هم دچار مشکل هستم یعنی مدفوع بصورت تکه های کم و چندین بار در طول روز نفخ همیشگی هم جزو مشکلاتم هستش.البته سابقه بیماری خانوادگی هستش مادرم آی بی اس دارن چندین بار روی مدفوعم خون به رنگ شفاف دیدم مقعدم بسیار تحریک میشه بر اثر زیاد دستشویی رفتن و زور زدن میخاستم ببینم منم دچار سندرم روده تحریک پذیرم یا نیاز به بررسی پزشک داره؟ممنونم

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان بیماریهای نشیمنگاه

با سلام حتما باید برای معاینه وبررسی بیشتر تشریف بیارید

پاسخ
نیما

سلام اقای دکتر تو رو خدا کمکم کنید چون شهرستانم و درس میخونم نمیتونم تا تابستون بیام مطبتون من قبل شقاق داشتم بعد خوب شدم ولی بعد یه سال دوباره هنگام دفع احساس سوزش و درد میکنم ولی اصلا خونریزی ندارم و ملین مصرف میکنم واصلا یبوست ندارم و بعد عمل دفع سوزش و تورم شدیدی عذابم میده تو رو خدا کمک کنید

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان شقاق یا فیشر

با سلام شما باید حتما معاینه شوید تا بتوانم درمان متناسب با شما را اعلام کنم ولی بهتر است تا زمان مراجعه روزانه 2تا3بار در لگن آب گرم هر بار به مدت 15دقیقه بشینید در ضمن شما نباید یبوست واسهال داشته باشید مصرف ملین اگر باعث اسهال شود اصلا برای بیماریتان خوب نیست سعی کنید با خوردن مواد غذایی فیبر دار مانع از یبوست شوید

پاسخ
وحید

سلام
ازدوهفته به این طرف از مقعد من خون میاد یعنی مقدار زیادی خون میاد و خودم حس میکنم لبه مقعدم دچار پارگی شده و مشکل اینجاست که در افغانستان دکتر مقعد نداریم لطفا به من راهنمایی کنید خواهشا...

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان شقاق یا فیشر

با سلام اگر شما به شقاق یا فیشر مبتلا شده باشید باید معاینه شوید تا پزشک مطمئن شود که شما به شقاق مزمن مبتلا شده اید یا به شقاق حاد که اگر به شقاق مزمن مبتلا شده باشید حتما باید عمل شوید اما اگر به شقاق حاد مبتلا شده باشید میتوان با دارو و رژیم غذایی و انجام یکسری درمان های خانگی نسبت به درمانش اقدام کرد شما در افغانستان میتوانید به یک جراح عمومی مراجعه کنید تا شما را معاینه کند

پاسخ
محمد جوادی

سلام. من یک یک برامدکی سفت و دردناکی در
مقعد دارم ولی خونریزی ندارد علت چیست درد
شکم و مفاصل هم دارم لطفا راهنمایی کنید

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان بواسیر (هموروئید)

با سلام احتمالا شما به بواسیر میتلا هستید در صورت تمایل جهت تشخیص قطعی و انتخاب روش درمان مناسب برای شما تشریف بیارید تا معاینه شوید

پاسخ
حامد

سلام
از کجا بفهمم شقاق خوب شده و آیا بعد از خوب شدن منگوله گوشتی به وجود اومده برطرف میشه؟
خیلی ممنون

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان شقاق یا فیشر

با سلام زائده پوستی ایجاد شده بر اثر زخم شقاق را باید تشریف بیارید تا با لیزر برای شما بردارم اون زائده به خودی خود خوب نمیشود

پاسخ
ایناز

دکتر سلام. تنگی مقعد هم قابل درمان هست واقعا؟ و اینکه بعد از عمل به اسفنگتر مقعد لطمه وارد نمیشه؟ خیلی نگرانم 😑

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان شقاق یا فیشر

با سلام بله تنگی مقعد قابل درمان است و روشهای مختلفی برای درمان آن است اگر نسبت به درمان آن به موقع اقدام نشود میتواند منجر به شقاق شود

پاسخ
امیر

با سلام و خسته نباشید دو هفته پیش برای اولین بار واسه دو روز یبوست داشتم ک دراخر با فشار اوردن به خودم تونست مدفوع ازم خارج شه و کمی با خون همراه بود.تا چند روز درد داشتم و یک بار دیگه مدفوع با خونو خیلی کم درد همراه بودک درد ازبین رفت.کم کم با رژیم غذایی تونستم یبوستو رفع کنم و یه هفته میگذره اما خارش در کنار مقعد دارم..چکار باید بکنم..ممنون..

پاسخ
کلینیک تخصصی درمان شقاق یا فیشر

با سلام بهتر است هر چه سریعتر مراجعه کنید اگر شما در روزهای اول ابتلا به شقاق و یا بواسیر باشید با مراجعه به موقع میتوان با درمان خانگی و دارویی نسبت به بهبودی خود اقدام کنید

پاسخ