1394/05/19 14:07

کاهش مشکل خارش مقعد

به منظور کمک به کاهش مشکل خارش مقعد، در ابتدا لازم است دلیل ایجاد آن بررسی شود. به این منظور معاینات لازم توسط پزشک شما انجام می‌شود تا به این ترتیب بتوان علت خارش مقعد را تشخیص داد. 5 دلیل اصلی ابتلا به این مشکل به شرح زیر هستند:

مدفوع: تمیز و پاک نکردن کافی مقعد پس از اجابت مزاج می‌تواند باعث شود بخش‌هایی از مدفوع در محل باقی مانده و به عنوان یک محرک برای التهاب پوست اطراف آن عمل کند. در این رابطه همچنین یک عضله در اطراف مقعد قرار داد که در اصطلاح به آن اسفنکتر مقعد می‌گویند و این عضله در بعضی افراد ضعیف‌تر می‌باشد و باعث پخش شدن مدفوع می‌شود. تمیز کردن و شستن کامل، استفاده از دستمال‌های تمیز کننده کودک، دوش گرفتن پس از هر بار کار کردن روده، یا حتی استفاده از در صورت وجود می‌تواند از روش‌های مناسب برای مقابله با این مشکل باشد. پس از تمیز کردن، استفاده از پودر تالک می‌تواند به جذب هر گونه مدفوع باقیمانده در محل کمک موثر کند.
بواسیر: بواسیر عبارت از برآمدگی رگ‌های خونی در ناحیه مقعد به خاطر فشار وارد شده به آن است. این فشار می‌تواند در نتیجه بارداری یا بلند کردن اجسام سنگین ایجاد شود، اما رایج‌ترین دلیل این مشکل یبوست یا اسهال مزمن است. بواسیر شرایط مقعدی است و در نتیجه مسائل خاص همچون خون ریزی مقعد پس از کار کردن روده ایجاد می‌شود. این حالت معمولاً پس از کار کردن روده تشدید می‌شود اما ناراحتی مربوط به آن (خارش، سوزش، و درد) معمولاً در طول روز با مقدارهای مختلف توسط فرد احساس می‌شود. هر کسی در هر سنی ممکن است به این مشکل مبتلا شود و این موضوع باعث ایجاد احساس خارش و سوزش مقعد می‌شود. بهترین درمان برای این مشکل پیشگیری است. برای این کار لازم است با مصرف روزانه مقدار زیاد فیبر و مایعات کاری کنیم مدفوع به نرمی خمیر دندان باشد. اگر در این رابطه احساس خارش یا سوزش داشتید، می‌توانید از کرم‌های بواسیر حاوی هیدروکورتیزون که یک ماده ملایم استروئید است برای کمک به بهبود موقت خارش مقعد به خاطر بواسیر استفاده کنید. اما لازم است مراقب مصرف زیاد این کرم‌های استروئید باشید که می‌تواند به واسطه مصرف زیاد یا طولانی مدت باعث نازک شدن پوست در محل استفاده شود.
شقاق مقعد: شقاق‌ها عبارتست از برش‌های کوچک در عرض مقعد که ممکن است در نتیجه یبوست و اسهال مزمن ایجاد شوند. مشابه حالت بواسیر، این مشکل نیز به خاطر تعدادی از شرایط خاص ایجاد می‌شود. احساس سوزش و درد معمولاً در نتیجه شقاق مقعد وجود دارد و این احساس پس از کار کردن روده تشدید شده و برای یک دوره زمانی پس از آن ماندگاری و دوام دارد. خون ریزی مقعد و خارش مقعد نیز در این حالت معمولاً به صورت دائم توسط بیمار احساس می‌شود. درمان این مشکل مشابه بواسیر با پیشگیری از یبوست امکان پذیر است. برای بررسی دقیق‌تر باید مشکل بیمار توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.
قارچ: قارچ‌های ایجاد شده در نتیجه رطوبت مداوم یا عرق کردن و ابتلا به دیابت می‌تواند بعضی بیماران را مستعد ابتلا به عفونت‌های قارچی پوست به نام کاندیدا کند. در صورت مواجه شدن با این مشکل، پزشک باید وضعیت قرمزی ناحیه مورد نظر را برای تشخیص مشکل بررسی کند. در این حالت استفاده از کرم‌های ضد قارچ موجود در داروخانه‌ها همچون میکونازول یا کلوتریمازول برای مدت حداکثر یک ماه می‌تواند به کاهش مشکل و علائم آن کمک کند. علاوه بر این مهم است که شما ناحیه مورد نظر را تا حد ممکن خشک نگه دارید و در صورت ابتلا به دیابت، سطح قند خون خود را کنترل نمایید. مطمئن شوید که در این رابطه به نکات مطرح شده برای کنترل دیابت توجه می‌کنید.
کرم روده: وجود کرم روده چیزی است که اکثر بیماران مبتلا به خارش و سوزش مقعد نگران مواجه شدن با آن هستند. به هر حال، این مشکل رواج کمتری در بین افراد دارد و بیشتر در بین کودکان مشاهده می‌شود. اگر اعضای مختلف فامیل به این مشکل مبتلا باشند، احتمال مشاهده آن در بین سایر اعضای فامیل نیز افزایش پیدا می‌کند. برای اطمینان از وجود این مشکل همواره نمی‌توان از آزمایش مدفوع استفاده کرد. در این حالت می‌توان از داروهای ضد انگل تجویز شده برای از بین بردن کرم روده استفاده کرد و به طور منظم لباس زیر و لباس خواب را با آب گرم شستشو داد.
در این رابطه ممکن است احتمالات دیگری نیز وجود داشته باشد که برای مثال در این رابطه می‌توان از پسوریازیس، اگزما، واکنش‌های آلرژیک و درماتیک سبوره ای (شرایطی که باعث ایجاد شوره پوست می‌شود) نام برد. تشویش، استرس، و خارش دادن می‌تواند علائم این بیماری را تشدید نماید. سوزش در ناحیه مقعد یا راست روده، یا احساس سوزش در هنگام کار کردن روده یا پس از آن می‌تواند در نتیجه شرایط مختلف ایجاد شود. بعضی از این شرایط شامل موارد زیر هستند:

مصرف غذاهای تند: مواد شیمیایی موجود در غذاهای تند معمولاً باعث التهاب سلول‌های زبان می‌شود که تند بودن مزه را احساس می‌کنند. این تاثیر تا زمانی که غذا به روده منتقل می‌شود ادامه پیدا می‌کند. اگر این تاثیر کاهش پیدا نکرده یا با رسیدن مواد غذایی به راست روده خنثی نشود، می‌تواند باعث التهاب موضعی ناحیه مقعد شود. این واکنش التهابی همچنین می‌تواند باعث قرمز شدن و گاهی اوقات ورم کردن ناحیه مورد نظر شود. غذاهای حاوی کپساسین که در فلفل چیلی (فلفل قرمز و تند) و فلفل سیاه موجود است رایج‌ترین مواد غذایی هستند که باعث ایجاد التهاب می‌شود اما بعضی از مواد شیمیایی موجود در سایر غذاها نیز می‌تواند واکنش مشابه به همراه داشته باشد. احساس سوزش معمولاً پس از کار کردن روده شروع می‌شود و برای یک دوره زمانی پس از آن ادامه پیدا می‌کند. علاوه بر این غذاهای تند می‌تواند باعث اسهال خفیف شود که این موضوع ناحیه مقعد را تحریک کرده و باعث ایجاد احساس سوزش شود.
عدم رعایت مناسب بهداشت: تمیز نکردن و دوش نگرفتن کافی می‌تواند باعث التهاب موضعی ناحیه مقعد به خاطر پاک نشدن کامل مواد باقیمانده از مدفوع و تجمع زیاد باکتری‌های روده شود. در این حالت اغلب افراد احساس خارش مقعد دارند و با عفونت‌های ثانویه پوست مواجه می‌شوند که معمولاً احساس سوزش به همراه دارند. به هر حال امکان درمان و پیشگیری از این مشکل با رعایت مناسب بهداشت توسط فرد وجود دارد.
بی اختیاری مدفوع: هنگام ابتلا به بی اختیاری مدفوع، کنترل مدفوع توسط فرد آسیب می‌بیند و باعث می‌شود مقادیر محدود مدفوع یا کل مدفوع بدون اختیار از بدن خارج شود. احساس سوزش در مقعد یا راست روده می‌تواند یکی از علائم ابتلا به بی اختیاری مدفوع باشد. این مشکل می‌تواند همچنین به وجود مواد باقیمانده از مدفوع و باکتری‌های روده پاک نشده از ناحیه مقعد که ممکن است فرد از وجود آن‌ها اطلاع ندارد، مربوط باشد.
مشکلات روده: تعدادی از بیماری‌هایی که بر روده، راست روده و مقعد تاثیر می‌گذارد می‌تواند باعث ایجاد احساس سوزش مقعد شود. التهاب و کولیت روده نیز می‌تواند علائمی همچون خون ریزی مقعد، درد در ناحیه لگن و یا شکم، وجود ماده مخاطی در مدفوع، و کار کردن غیر عادی روده همچون اسهال را برای فرد به همراه داشته باشد. در اغلب مواقع مشکلات زیر می‌تواند باعث ابتلا به بواسیر، شقاق مقعد و بی اختیاری مدفوع شود که این شرایط از علل سوزش و خارش مقعد یا راست روده همراه است:
بیماری التهاب روده
یبوست – مدفوع خشک و به هم چسبیده
سندروم روده تحریک پذیر
ورم معده و روده
پرولاپس رکتوم
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :