انواع بیمار های مری
1394/06/11 14:49

ساختمان دستگاه گوارش

ساختمان دستگاه گوارش :

 


دستگاه گوارش : دستگاه گوارش لوله پر پیچ و خمی است که از دهان شروع شده و به مقعد ختم می شود. قسمتهای مختلف آن عمل انتقال ، هضم و جذب مواد غذایی را به عهده دارند و مواد غیر قابل جذب نیز از طریق دستگاه گوارش دفع می شوند. قسمت های مختلف دستگاه گوارش عبارتست از دهان، حلق، مری، معده، روده باریک، روده بزرگ (کولون)، راست روده (رکتوم)، کبد، کیسه صفرا و لوزالمعده (پانکراس) .

حلق : حلق در امتداد دهان قرار دارد و وظیفه انتقال غذا از دهان به مری را به عهده دارد . با عمل بلع راه تنفس در حلق بسته شده و دهانه مری باز میشود و مواد غذایی موجود در دهان وارد مری میشود.

 

مری : مری لوله ای است عضلانی به طول 25 سانتی متر و قطر 1.5 سانتی متر که از حلق شروع شده و به معده ختم می شود ولی قطر آن تا حد 4 سانتی متر قابل گشاد شدن است. انقباض عضلات مری باعث ایجاد حرکات دودی شکل در مری می شود که لقمه غذا را از حلق به معده می رساند. دریچه پایین مری مانع از بازگشت مجدد غذا از معده به مری می شود. گاهی بعلت شل بودن این دریچه اسید معده بطرف مری بالا میاید و موجب التهاب مری میشود. در انسان یک سوم فوقانی مری از جنس عضلات مخطط و بخش تحتانی آن از جنس عضلات صاف میباشد.

 

معده : معده کیسه ای است عضلانی که از بالا به مری و از پایین به روده باریک متصل می باشد و دارای ترشحات اسیدی و آنزیمی است که موجب هضم غذا می شود. دریچه ورودی معده کاردیا و دریچه خروجی معده پیلور نامیده میشود. معده از سه قسمت مختلف تشکیل شده است ابتدایی ترین قسمت فوندوس و آخرین قسمت آنتر و بین آن دو تنه نامیده میشود. معده دو انحنای کوچک و بزرگ دارد.

 

روده باریک : روده باریک حدود هفت متر طول دارد و از سه قسمت دئودنوم (دوازده) ، ژژنوم و ایلئوم تشکیل شده است دوازده سانتی متری ابتدایی آن دوازده نامیده میشود. جدار داخلی روده باریک توسط مخاط حاوی پرزهای فراوان پوشیده شده است که نقش جذب مواد غذایی را به عهده دارد. اغلب مواد مغذی (آهن ، کلسیم ، اسید فولیک و ویتامینها و .. .) بیشتر در قسمت ژژنوم جذب میشود در حالیکه Vit B12 و املاح صفراوی در انتهایی ترین قسمت آن یعنی ایلئوم جذب میشود.

 

کولون یا روده بزرگ : روده بزرگ حدود یک و نیم متر طول داشته و دور تا دور شکم را فرا گرفته است. از انتهای روده باریک در قسمت راست و پائین شکم ( سکوم ) شروع و در طرف راست شکم به سمت بالا می آید ( کولون صعودی ) و سپس در زیر کبد به طرف چپ خم شده( خم کبدی ) و بطور عرضی از راست به چپ ( کولون عرضی ) امتداد دارد و کنار طحال به پائین خم شده ( خم طحالی ) و تا لگن امتداد می یابد ( کولون نزولی ) و پس از طی مسیری بنام سیگموئید به راست روده ( رکتوم ) رسیده و در نهایت به مقعد وصل میشود. وظیفه کولون جذب آب و دفع مواد غیرقابل جذب است. قطور ترین قسمت کولون ، سکوم و کولون صعودی و باریک ترین قسمت آن ناحیه سیگموئید میباشد. اهمیت پزشکی این موضوع در این است که تومورهای کولون نزولی و بخصوص سیگموئید نسبت به سمت راست ( سکوم و کولون صعودی ) زود علامت دار میشوند و خود را با تغییرات اجابت مزاج و یبوست نشان میدهند.

 

رکتوم (راست روده ) : به 12 تا 15 سانتی متری قسمت انتهایی روده بزرگ که به مقعد منتهی میشود راست روده یا رکتوم میگویند .

 
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :