انواع بیمار های مری
1394/06/11 14:47

ازوفاژیت کاندیدایی

ازوفاژیت کاندیدایی :

 

 

ازوفاژیت کاندیدایی چیست ؟ به التهاب مری ناشی از قارچ کاندیدا، ازوفاژیت کاندیدایی گفته میشود. ازوفاژیت کاندیدایی شایع ترین علت ازوفاژیت عفونی است.

عفونت کاندیدایی : کاندیدا ها ، ارگانیسم های فرصت طلبی هستند که بطور طبیعی در پوست و مخاطات بدن از جمله دهان زندگی میکند ولی در برخی موارد منجر به ازوفاژیت می گردد . عفونت کاندیدایی به نام برفک شناخته شده است که در دستگاه گوارش دهان، گلو و مری را تحت تاثیر قرار میدهد. کاندیدا شایع ترین عفونت مری است و شایع ترین نوع آن هم کاندیدا آلبیکانس میباشد. کاندیدا میتواند هم در افراد با ایمنی طبیعی ایجاد التهاب دهان، گلو و مری نماید و هم در افراد مبتلا به نقص ایمنی.

کاندیدیازیس دهانی (کاندیدیازیس غشاء کاذب یا برفک دهان) به صورت یک لایه سفید رنگ بر روی مخاط دهان ایجاد می شود که با برداشتن این لایه سفید، یک زمینه ملتهب و قرمز پدیدار می شود.

 

علایم ازوفاژیت کاندیدایی : بیماران مبتلا به ازوفاژیت کاندیدایی یا بدون علایم هستند و یا از تهوع و استفراغ ، بلع دردناک و اختلال بلع شاکی هشتند . ممکن است برفک دهانی دیده نشود.

ازوفاژیت کاندیدایی در کدام افراد بیشتر دیده میشود ؟

نوزادان
افراد مسن
بیماران مبتلا به عفونت HIV
بیماران تحت شیمی درمانی
استفاده از کورتیکوستروئیدهای استنشاقی
بیماران مبتلا به تنگی مری مانند آشالازی

  

ازوفاژیت کاندیدایی چگونه تشخیص داده میشود ؟ یکی از بهترین روش های تشخیصی آندوسکوپی است . در آندوسکوپی شواهد کاندیدا ، بصورت پلاک های برجسته به رنگ سفید در مری مشاهده میشود. در بررسی میکروسکوپیک نمونه تهیه شده از پلاکهای مشاهده شده ، اشکال مخمری یا هایفی یافت میشود. مطالعات بافت شناختی اغلب منفی است. کشت نقشی در تشخیص ندارد ولی می تواند گونه کاندیدا و حساسیت دارویی آن را مشخص کند.

 

ازوفاژیت کاندیدایی چگونه درمان میشود ؟ : فلوکونازول خوراکی 200 میلی گرم در روز نخست و سپس 100 میلی گرم روزانه به مدت 14-7 روز
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :