انواع بیمار های مری
1394/06/11 14:45

ازوفاژیت های ویروسی

ازوفاژیت های ویروسی

 

 

 

ازوفاژیت ویروس هرپس سیمپلکس: ویروس هرپس سیمپلکس میتواند موجب التهاب و زخم مری شود . معمولا بیماران با شکایت از تهوع و استفراغ ، درد قفسه سینه ، بلع دردناک و اختلال بلع مراجعه میکنند .

ازوفاژیت هرپسی چگونه تشخیص داده میشود ؟ یکی از سرنخ های مهم تشخیی ، وجود تب خال روی بینی و لب هاست.

بررسی بلع باریوم قادر به افتراق هرپس از سایر عفونت ها نیست ولی با آندوسکوپی می توان زخم های کوچک مجزا و سطحی و تب خالهای موجو در مری را مشاهده و از محل ضایعه نمونه برداری و شواهد ویروس هرپس را اثبات کرد. کشت در شناسایی گونه های مقاوم به آسیکلومر مفید است. باروش PCR نیز میتوان هرپس را تشخیص داد.

                                     

ازوفاژیت هرپسی چگونه درمان میشود ؟ آسیکلویر 400 میلی گرم خوراکی، پنج بار در روز به مدت دو یا سه هفته علائم را برطرف می سازد. مصرف والاسیکلوویر راحت تر است و بیشتر از سوی بیماران قابل پذیرش است و دوز آن به صورت 1gr خوراکی سه بار در روز به مدت 7 روز است. در مبتلایان به اودینوفاژی شدید از آسیکلوویر داخل وریدی هر 8 ساعت به مدت 14-7 روز استفاده می شود. اصولاً ظرف مدت یک هفته علائم را برطرف می کند. در بیماران مقاوم به آسیکلوویر از فوسکارنت داخل وریدی دو بار در روز به مدت 4-2 هفته استفاده می شود.

ازوفاژیت ویروس واریسلازوستر :در کودکان مبتلا به آبله مرغان و بزرگسالان مبتلا به هرپس زوستر موجب ازوفاژیت می شود. در یک میزبان دچار نقص ایمنی می تواند به صورت زخم های درهم ادغام شونده درآید اغلب به صورت خود به خود بهبود می یابد اما در افراد دچار نقص شدید ایمنی می تواند منجر به ازوفاژیت نکروز دهنده شود. در بررسی نمونه های مخاطی افتراق وارسلا زوستر از هرپس سیمپلکس دشوار است واین تمایز را باید از طریق ایمنی - بافت شناختی یا کشت انجام داد.

ازوفاژیت سایتومگالو ویروس : فقط در بیماران دچار نقص ایمنی دیده می شود . ضایعات در ابتدا به صورت زخم های خزنده هستند یعنی زخم هایی طولی که در یک طرف التیام یافته اند و در طرف دیگر گسترش می یابند که ممکن است درهم ادغام شوند و زخم هایی غول آسا به ویژه در قسمت انتهای مری ایجاد کنند. علائم آن شامل بلع دردناک، درد پایا و موضعی قفسه سینه، هماتز، تهوع و استفراغ میباشد.

 

ازوفاژیت سایتومگالو ویروس چگونه تشخیص داده میشود ؟ آندوسکوپی و نمونه برداری از قاعده زخم در تشخیص مفید هستند. مطالعه آنتی بادی های تک دودمانی ضد سایتومگالوویروس برای تشخیص زودرس مفید هستند .

 

ازوفاژیت سایتومگالوویروس چگونه درمان میشود ؟ گان سیکلوویر درمان انتخابی است .. فوسکارنت در موارد مقاوم به کار می رود. زمان لازم برای التیام 6-3 هفته است.

درگیری مروی ویروسHIV چگونه است ؟ HIV ممکن است با سندرم خود به خود محدود شونده ای از زخم شدگی حاد مری همراه با زخم های دهانی و بثورات پوستی همراه باشد . برخی از مبتلایان به HIV پیشرفته زخم های عمیق و دیرپای مری دارند.

  

ازوفاژیت ویروسHIV چگونه درمان میشود ؟ با استروئیدهای خوراکی یا تالیدومید درمان میشود. برخی زخم ها نیز به تزریق موضعی استروئید پاسخ می دهند.
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :