انواع بیماریهای کبدی
1394/06/10 19:29

کبد چرب

کبد چرب

به تجمع  چربی اضافی بدن، در کبد اطلاق میگردد. بیماری کبد چرب یکی از شایعترین علل بیماری های مزمن کبدی است ؛که 20% جمعیت در کشورهای غربی و 70تا 80% افراد چاق به آن مبتلا هستند. مطالعات مختلف در ایران نشانگر ابتلای 20 تا 35% جمعیت می باشد. کبد چرب میتواند  همراه با آسیب به سلولهای کبدی (التهاب کبدی) یا بدون آن  باشد .کبد چرب بدون التهاب خطری ندارد اما اگرروند تجمع چربی ادامه یابد با  آسیب به سلول های کبدی منجر به  التهاب(هپاتیت) و  با پیشرفت  التهاب  منجر به  اخلال در عملکرد  و فعالیت کبد و  در نهایت با تخریب کامل  بافت کبدی منجر به  سیروز گردد.امروزه معتقدند که محتمل ترین علت سیروز بدون علت(سیروز کریبتوژنیک )کبد چرب میباشد.

بیماری در مردان، دیابتی ها ، افراد چاق  ودر بیماران با افزایش چربی خون و فشار خون بیشتر دیده میشود.

اغلب بیماران در سن 40 تا 50 سالگی هستند.افراد با کبد چرب مستعد ابتلا به بیماری های قلبی عروقی  همزمان هستند.

افراد فامیل بیمار مبتلا به کبد چرب در افزایش خطر ابتلا  به کبد چرب   قرار دارند.

علایم بالینی کبد چرب:

اکثر بیماران مبتلا به کبد چرب  غیر الکلی بدون  علامت هستند؛زیرا این بیماری در ابتدا علائم خاصی را نشان نمی دهد. در تعدادی از بیماران که التهاب همزمان کبد وجود دارد ممکن است خستگی و درد  مبهم در قسمت فوقانی راست شکم وجود داشته باشد.بدلیل رسوب چربی ،کبد ممکن است بزرگ شود.

علایم آزمایشگاهی:

 در هر بیماری که در سونو گرافی تشخیص کبد چرب گذاشته شد باید برای عدم تحمل گلوکز و افزایش چربی خون و مصرف دارو و الکل تحت بررسی قرار گیرد.

ممکن است  افزایش خفیف تا متوسط در آنزیم های کبدی وجود داشته یا نداشته باشد.مقدار آنزیم ها می تواند از دو تا پنج برابر حداکثر محدوده طبیعی باشد.درجه افزایش آنزیم ها نشانه بیشتر بودن آسیب سلولهای کبدی نیست.

 

تشخیص:

تشخیص بیماری با سونو ،سی تی اسکن و ام آر آی می تواند صورت گیرد.اما سونوگرافی  رایج ترین وبهترین   وسیله تشخیصی است.در بعضی مواردکبد چرب،  سونوگرافی  طبیعی اما افزایش آنزیم های کبدی وجود دارد که در این موارد با رد سایر علل بیماری کبدی و در صورت نیاز نمونه برداری از  کبد می توان به تشخیص بیماری رسید. هر چند کبد چرب در افراد با افزایش چربی خون  ممکن است بیشتر دیده شود اما بسیاری از افراد  با افزایش چربی خون مبتلا به کبد چرب نبوده و از طرفی کبد چرب میتواند در افراد با چربی خون طبیعی نیز دیده شود.

بنابراین افزایش چربی خون دال بر حضور کبد چرب نیست و باید با انجام سایر تست ها  تائید شود.

در بیماران بدون علامت مبتلا به کبد چرب که  آنزیم های کبدی طبیعی دارند .انجام بیوپسی کبدتوصیه نمی گردد.

 نمونه برداری از کبد ندرتا مورد نیاز است. تمام بیماران با کبد چرب بویژه اگر افزایش همزمان  آنزیم های کبدی  داشته باشند باید از نظر هپاتیت های ویروسی  بررسی شوند. هنوز توصیه ای برای غربالگری افراد درمعرض خطر ابتلا به کبد چرب مانند دیابتی ها وافراد چاق بدلیل هزینه تستهای غربالگری ،نشده است.غربالگری افراد فامیل بیمار مبتلا به کبد چرب که علامتی ندارند توصیه نمی گردد. 

درمان:

کاهش وزن و افزایش فعالیت فیزیکی اولین و  بهترین درمان کبد چرب است. حداقل کاهش 3-5 درصد وزن بدن بنظر می رسد که جهت بهبود کبد چرب مورد نیاز باشد. که می تواند منجر به بهبود کبد چرب وکاهش  آنزیم های کبدی گردد.کاهش نیم تا یک کیلوگرم در هفته مناسب است.کاهش وزن سریع تر ممکن است منجر به  بدتر شدن بیماری کبدی گردد.

توصیه های غذایی در بیماران کبد چرب:

وعده های غذایی را به طور منظم میل کنید واز حذف  وعده های اصلی غذایی پرهیز نمائید.حذف یک وعدۀ غذایی یعنی گرسنگی بیش از حد و به دنبال آن زیاده روی در وعده  غذای بعدی .

غذا را با عجله مصرف نکنید؛ به طوری که مصرف هر وعدۀ غذایی بیست  دقیقه  طول بکشد.از بشقاب و لیوان های کوچک برای صرف غذا استفاده کنید تا حجم کمتری از غذا میل شود .

از مواد غذایی پر فیبر از قبیل میوه و سبزیجات خام ،حبوبات و انواع نان  سبوس دار  هر روز و در همه وعده ها یا میان وعده ها استفاده کنید.

از خوردن تنقلات پرهیز نمائید ودر صورت گرسنگی بین وعده های اصلی غذایی از میوه وسبزیجات برای رفع ضعف و گرسنگی استفاده کنید.

از مصرف نوشیدنیهای مانند  نوشابه و آبمیوه  و فست فودها که کالری بالایی دارند خوداری نمائید.

حتی الامکان غذاها را بصورت آب پز و بخار پز مصرف نموده و به جای روغن های حیوانی از روغن های گیاهی مانند روغن  آفتابگردان جهت سرخ کردن غذاها استفاده نمائید.روغن های گیاهی حاوی آنتی اکسیدان های بسیار قوی می باشد که ممکن است در درمان التهاب کبدی ناشی از کبد چرب موثر باشد.

از لبنیات پر چرب مانند ماست پرچرب،شیر پر چرب  پرهیز کنید.

از مصرف  الکل، هم بدلیل تشدیدکبد چرب و التهاب کبدی وهم بدلیل  جایگزین شدن آن بجای سایر  منابع غذایی بپرهیز کنید.

مصرف حداقل  2 تا 3 وعده ماهی در هفته توصیه میگردد.  توصیه می شود حتی المقدور آن را به صورت کبابی یا بخار پز مصرف کنند. ماهی ها دارای چربی های مفید امگا 3 می باشد که ممکن است باعث بهبود کبد چرب  و کاهش آنزیم های کبدی گردد.مصرف روغن ماهی بویژه اگر همزمان افزایش تری گلیسیرید خون وجود داشته

 باشد توصیه می گردد.گردو نیز می تواند به عنوان منبع امگا 3 بکار رود.

روزانه 30 تا 45 دقیقه ورزش کنید.پیاده روی و شنا جزء بهترین ورزش ها می باشند.

 :E ویتامین

 تنها در بیمارانی که هپاتیت  چرب  ونه کبد چرب داشته و دیابت و بیماری قلبی ندارند توصیه می گردد. Eویتامین

بنابراین  تجویز این  ویتامین در تمام بیماران مبتلا به کبد چرب توصیه نمی گردد

 متفورمین و ارزوبیل در بهبود کبد چرب موثر نیست و توصیه نمی گردد.

مصرف  داروهایی مثل لووستاتین و آتورواستاتین جهت درمان کبد چرب فعلا توصیه نمی شود،اما مصرف آنهاجهت درمان افزایش کلسترول خون همزمان  بلامانع است.داروی پایین آورنده قند خون تیوگلیتازون بدلیل عوارض، تنها در بیماران با دیابت نوع دو که بدلایلی دیگرکاندید درمان این دارو جهت کنترل قند خون می باشندتوصیه می شود. 

 
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :