انواع بیماری ها روده
1394/05/17 13:33

کولونوسکوپی چیست ؟

 

کولونوسکوپی چیست ؟ کولونوسکوپی تکنیکی است برای بررسی آخرین قسمت دستگاه گوارش که به آن  روده بزرگ یا کولون می گویند.  از روش کولونوسکوپی برای بررسی جدار داخلی رکتوم ( راست روده ) و کولون (روده بزرگ) استفاده میشود. کولونوسکوپی امکان تشخیص پولیپ ها، تومورها، نقاط دچار خونریزی و التهاب را به پزشک معالج می دهد. کولونوسکوپ لوله ای انعطاف پذیر و تقریباً به قطر یک سانتی متر و بطول 160 سانتی متر میباشد که حاوی یک منبع نور و و یک دوربین بسیار کوچک ویدیوئی برای تصویربرداری از روده و یک کانال تزریق آب و هوا و همچنین یک کانال برای عبور وسایل نمونه برداری و سایر ابزارهای پزشکی میباشد .

کدام افراد نیاز به بررسی کولونوسکوپی دارند  ؟

1) در همه افراد بالای 50 سالگی به عنوان تست غربالگری سرطان کولون

2) همه افراد بالای 40 ساله فامیل درجه اول شخص مبتلا به سرطان کولون

 3) خونریزی آشکار یا خون مخفی در مدفوع

4) تغییرات اجابت مزاج (مانند اسهال و یبوست مداوم )

5) آنمی ناشی از فقر آهن (کاهش سلول های خون به خاطر کمبود آهن)

6) به عنوان یک تست پیگیری در افراد مبتلا به پولیپ یا سرطان کولون

7) درد مزمن بدون توجیه شکمی یا مقعدی

8) کاهش وزن قابل ملاحظه همراه با علائم گوارشی

9) پیگیری و مراقبت از افراد مبتلا به کولیت التهابی

10) وجود تصویر غیرعادی از روده در مطالعه باریم انما  یا سی تی اسکن

 

نحوه آمادگی برای انجام کولونوسکوپی چگونه میباشد ؟ قبل از کولونوسکوپی، کولون باید کاملاً پاک باشد تا داخل روده بزرگ دیده شود لذا توصیه میشود :

1) از 24 ساعت قبل از عمل کولونوسکوپی ، غذای جامد  مصرف نکند و فقط مایعات صاف شده مصرف نماید.
2) چهار بسته پودر PEG تهیه و هر بسته پودر را در چهار لیوان آب حل کرده  و هر 15 دقیقه یک لیوان را میل نماید.
3) دو عدد شیاف بیزاکودیل تهیه و شب و صبح روز مراجعه استفاده نماید.

کولونوسکوپی چگونه انجام میشود ؟ کولونوسکوپی توسط پزشک متخصص گوارش در مطب یا در بیمارستان انجام می شود. در طول مدت انجام کولونوسکوپی بیمار روی تخت به پهلوی چپ دراز می کشد. اغلب، داروی آرامبخش ملایمی به بیمار تزریق می شود تا در طول مدت انجام این تست، آرام باشد و دردی احساس نکند. پس از تزریق آرام بخش، پزشک لوله کولونوسکوپ آغشته به ژل را از طریق مقعد وارد رکتوم میکند  و برای مشاهده بهتر جدار داخلی روده بزرگ داخل آن هوا تزریق میکند لذا  فرد احساس اتساع  و نفخ شکم میکند. در حین کولونوسکوپی ممکن است بیمار دچار دل درد یا احساس دفع گاز کند که این یک مساله عادی است و بعلت تزریق هوا بداخل روده میباشد.  دوربین تصاویر را به مونیتور انتقال میدهد و پزشک معالج بطور واضح داخل کولون را می بیند و در صورت مشاهده مخاط غیر طبیعی یا تومور  وسیله ای را از طریق لوله کولونوسکوپ که پنس بیوپسی نامیده میشود جهت برداشتن نمونه بافتی وارد لوله کولونوسکوپ می کند. بهتر است که پزشک در صورت امکان تمامی قسمت های کولون را بدقت مشاهده وارزیابی کند تا هیچ مشکلی از دید پنهان نماند

 

پولیپ کولون دیورتیکولوز کولون طبیعی
کانسر کولون کولیت اولسرو  کولیت اولسرو

 

  

                                                          

آیا کولونوسکوپی خطر دارد ؟ کولونوسکوپی عملی بی خطر است و عوارض آن بسیار نادر است . احتمال پارگی کولون و خونریزی به علت آسیب به جدار کولون وجود دارد ولی خیلی نادر می باشد. هنگام نمونه برداری یا برداشتن پولیپها ممکن است خونریزی خفیف رخ دهد. اما این خونریزی ها قابل کنترل است. ممکن است برخی عوارض بعلت استفاده از داروهای آرام بخش باشد. قبل از انجام کولونوسکوپی پزشک معالج  در مورد داروهای مصرفی، حساسیت دارویی، سابقه بیماری قلبی عروقی، اختلال انعقادی ، مصرف داروهای رقیق کننده خون یا داروهای حاوی آسپرین و حاملگی (در صورت مونث بودن بیمار) اطلاعات لازم را می پرسد .

 

تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :