انواع بیماری ها روده
1394/05/17 13:22

دیورتیکولوز کولون چیست ؟

دیورتیکولوز کولون چیست ؟  به بیرون‌زدگی کوچک‌ کیسه‌ مانند جدار روده دیورتیکول گفته میشود و به وجود این دیورتیکول‌ها دیورتیکولوز گفته میشود.

                                                     

آیا دیورتیکولوز کولون شایع است ؟ دیورتیکولوز کولون در جوامع غربی شیوع بیشتری دارد  و به سن افراد هم بستگی دارد. در کشورهای غربی 5% افراد 40 ساله و 30% افراد 60 ساله و 65% افراد 85 ساله دارای دیورتیکولوز میباشند ولی شیوع دیوتیکولوز در ایران کمتر میباشد.

علت دیورتیکولوز چیست ؟ انقباصات پر فشار دیواره روده همراه با یبوست و رژیم عذایی پر چرب وکم فیبر موجب بیرون زدگی کیسه مانند جدار روده به بیرون میشود که دیوتیکول نامیده میشود. عوامل خطر برای دیورتیکولوز عبارتست از  رژیم غذایی کم فیبر و پر چربی ، فزایش سن، شیوه زندگی بی تحرک، چاقی و به تعویق افتادن دفع مدفوع است. بهترین راه پیشگیری از ایجاد دیورتیکولوز، استفاده از رژیم غذایی پرفیبر می‌باشد که خوشبختانه در برنامه غذایی ما ایرانی‌ها به وفور یافت می‌شود.

علایم دیورتیکولوز چیست ؟ اغلب موارد بدون علامت هستند، اما ممکن است بیمار از نفخ و درد شکم و یا اسهال شاکی شود. گاهی نیز بعلت عوارض مانند خونریزی و التهاب دیورتیکول علامت دار میشود.

                                       

دیورتیکولوز چگونه تشخیص داده میشود ؟ اکثر افراد مبتلا به دیورتیکولوز، هیچ نشانه و علامتی ندارند و بطور اتفاقی هنگام بررسی باریم انما و یا کولونوسکوپی که به یک علت دیگر انجام میشود کشف میشوند.

                                       

عوارض دیورتیکولوز چیست ؟ اغلب افراد مبتلا به دیورتیکولوز بدون علامتند و 70% آنها بدون علامت باقی می مانند ولی در 15% تا 25%  موارد  دچار التهاب دیورتیکول یا دیورتیکولیت  میشوند و در 20% موارد نیز دچار خونریزی میشوند.

                                 

خونریزی دیورتیکول : یکی از شایع‌ترین علت هماتوشزی در بیماران بالای 60 سال خونریزی از دیورتیکول کولون میباشد. فقط 20 درصد از بیماران مبتلا به دیورتیکولوز دچار خونریزی گوارشی می‌شوند که اغلب روشن و بدون درد میباشد. بیماران در معرض خطر خونریزی دیورتیکول افرادی هستند که  فشار خون و تصلب شرائین نیز داشته و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (مثل بروفن، آسپرین) مصرف می‌کنند. اکثر خونریزی‌های دیورتیکول خود به‌ خود کنترل شده و با استراحت دادن به روده متوقف می‌شود. خطر خونریزی مجدد در طول عمر 25 درصد است. تعیین محل خونریزی با کمک کولونوسکوپی تشخیص داده می‌شود که هم ارزش تشخیصی دارد و هم می‌تواند برای درمان خونریزی دیورتیکول بکار رود. در 5% موارد خونریزی خیلی شدید میباشد که برای متوقف کردن آن میتوان با استفاده از کلامپ رگ خونریزی دهنده را بست.

                                             

دیورتیکولیت : در حدود 15 تا 25  درصد بیماران مبتلا به دیورتیکولوز به دیورتیکولیت مبتلا می شوند که بعلت التهاب و عفونت دیورتیکول بوجود می آید. بعلت اینکه اکثر دیورتیکولها در ناحیه سیگموئید میباشند. افراد مبتلا به التهاب حاد دیورتیکول سیگموئید ممکن است با درد پائین و چپ شکم، یبوست ، تب،  بی اشتهایی ، تهوع و استفراغ و حساسیت زیاد در لمس قسمت چپ و پایین شکم مراجعه کنند و در آزمایش شمارش سلولی خون تعداد گلبولهای سفید خون افزایش یافته باشد. اگر هر شخصی با علایم فوق مراجعه نماید حتما باید به دیورتیکولیت سیگموئید شک کرد.

        

دیورتیکولیت حاد چگونه تشخیص داده میشود ؟ آزمایش های شمارش کامل خون (CBC) ، کامل ادرار و آزمایش خون نهفته در مدفوع  انجام میشود . در افراد مشکوک به دیورتیکولیت حاد بررسی باریم انما و کولونوسکوپی قدغن میباشد چون ممکن است موجب پارگی روده ملتهب شوند. بهترین روش تشخیصی دیورتیکولیت حاد  CT اسکن شکم و لگن با کنتراست خوراکی و وریدی میباشد.

عوارض دیورتیکولیت چیست ؟   دیورتیکولیت از نظر علایم و عوارض به دو دسته  عارضه دار و بدون عارضه تقسیم میشود. 25 % افراد مبتلا به دیورتیکولیت دچار عارضه میشود که مهمترین آنها عبارتست از :

آبسه داخل شکمی 16 % موارد

سوراخ شدن روده و پریتونیت 10% موارد

تنگی  و انسداد روده  5%  موارد

فیستول روده 2%  موارد

بیماران مبتلا به دیورتیکولیت حاد چگونه درمان می شود ؟  اکثر  افراد ( 85 درصد ) مبتلا به دیورتیکولیت حاد بدون عارضه با درمانهای نگهدارنده( استراحت دادن به روده و تجویز آنتی بیوتیک) بهبود می یابند ولی 15 درصد  نیاز به جراحی پیدا میکنند . برخی از افراد مبتلا به دیورتیکولیت حاد بدون عارضه میتوانند  بصورت سرپایی درمان شوند. برای درمان سرپایی سیپروفلوکساسین 500 میلیگرم صبح و شب همراه با مترونیدازول 500 میلیگرم سه بار در روز تجویز میکنیم و توصیه میکنیم این افراد سه روز اول بیماری فقط مایعات مصرف کنند.  یک سوم افرایکه با درمانهای نگهدارنده بهتر میشوند بعدا دچار حمله دوم دیورتیکولیت میشوند. در صورت بروز حمله دوم بایستی جراحی شوند.  اکثر افراد مبتلا به دیورتیکولیت عارضه دار ( 95 درصد ) نیاز به جراحی دارند. برای همه این افراد آنتی بیوتیک وریدی آمپی سیلین سالباکتام 3 گرم هر 6 ساعت یا سفتریاکسون 1 گرم هر 24 ساعت ( یا 400 میلیگرم سیپروفلوکساسین هر 12 ساعت ) همراه با مترونیدازول 500 میلیگرم تجویز میکنیم.

تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

حمیدرضا

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

سلام خیلی ممنون
ان شاءالله سربلند باشید

پاسخ
برچسب ها :