انواع بیماری ها روده
1394/05/17 13:20

انسداد روده چیست ؟

 انسداد روده چیست ؟ به انسداد مسیر حرکت طبیعی مواد در روده، انسداد روده می گویند. ممکن است این اتفاق در روده باریک یا بزرگ بیافتد و در هر کدام میتواند کامل یا ناقص باشد. انسداد کامل روده یک اورژانس پزشکی بوده و نیاز به عمل جراحی دارد.

 تظاهرات بالینی انسداد روده چیست ؟ سه علامت اصلی انسداد روده عبارتست از :

1)    تهوع  و استفراغ     

2)    اتساع شکم  

3)    عدم دفع گاز و مدفوع

بروز حالت تهوع و استفراغ به محل انسداد بستگی دارد. هرچه محل انسداد بالاتر باشد، استفراغ زودتر رخ میدهد . بیمار دچار انسداد روده دچار درد شکم نیز میشود این دردهای شکم در ابتدا به صورت دوره ای هستند و هر چند دقیقه یکبار رخ میدهد اما با کامل شدن انسداد این دردها به شدت زیاد می‌شوند و به‌طور دائم وجود خواهند داشت.

 شایع ترین علل انسداد روده باریک چیست ؟ سه علت شایع انسداد روده باریک بترتیب عبارت است از :

باند چسبندگی روده :  شایع ترین علت انسداد روده باریک میباشد ولی باعث انسداد روده بزرگ نمیشود.

                                                         

فتق‌‌ شکمی : در فتق‌‌های روده‌ای یک قسمت از روده وارد فتق می‌شود و در حلقه آن گیر می‌کند و تنگی به وجود آمده باعث انسداد می‌شود.

تومورها : تومورها باعث تنگی مسیر روده می‌شوند.

شایع ترین علل انسداد روده بزرگ چیست ؟ سه علت شایع انسداد روده بزرگ عبارت است از :

ولولوس (پیچ خوردن روده به دور خود) : یکی از علل شایع انسداد روده بزرگ در ایران ، پیچ خوردن روده به دور خود یا ولولوس میباشد که بطور شایع در قسمت سیگموئید رخ میدهد.

 

سرطان روده بزرگ : تومورهای روده بزرگ میتواند باعث انسداد روده بزرگ شود . اغلب انسدا روده بزرگ بعلت سرطان روده و کولون سمت چپ بخصوص در قسمت سیگموئید اتفاق میافتد.

دیورتیکولیت (التهاب دیورتیکول)  : التهاب دیورتیکول روده گاهی موجب انسداد روده بزرگ میشود.

انسداد روده چه عوارضی دارد ؟ در اثر انسداد روده‌ها ، قسمت بالای انسداد گشاد می‌شود و فشار به دیواره روده ‌ها موجب تحت فشار قرار گرفتن عروق خونی دیواره و اختلال خون‌رسانی به روده‌ها می شود.  این مساله می‌تواند موجب مرگ بافت روده و پارگی آن شود . انتشار سموم داخل سلولی به همراه مواد غذایی و آنزیم‌ها در فضای داخلی شکم  موجب پریتونیت میشود. علاوه بر اختلال آب و الکترولیت که در انسداد کامل روده اتفاق میافتد ممکن است نارسایی حاد کلیه  نیز ایجاد گردد .

 انسداد روده چگونه تشخیص داده میشود ؟ انسداد روده را می‌توان از روی علائم بیماری تشخیص داد. سه علامت تهوع و استفراغ ، عدم دفع گاز و مدفوع و اتساع شکم مطرح کننده انسداد روده است. در صورت شک به انسداد روده از روش های رادیوگرافی و آزمایش استفاده میشود.

رادیوگرافی : ارزیابی اولیه بیماران دچار نشانه‌ها و علایم بالینی انسداد روده باید شامل رادیوگرافی ساده ایستاده شکم باشد. با استفاده از رادیوگرافی ساده شکم در 60% تا 80%  موارد به دقت میتوان انسداد روده را تشخیص داد ولی در اوایل انسداد و در انسداد قسمتهای ابتدایی روده باریک  طبیعی بنظر میرسد  لذا صورت طبیعی بودن رادیوگرافی ساده شکم در بیمار مشکوک به انسداد ، انسداد روده را رد نمیکند در همچون مواردی باید CT اسکن بدون ماده حاجب را درخواست نمود. در بیماران دچار انسداد روده باریک، نماهای خوابیده به پشت نشانگر اتساع لوپ‌های متعدد روده باریک و کم بودن هوا در روده بزرگ هستند . نماهای ایستاده ممکن است نشانگر سطوح مایع- هوا باشد . این یافته‌ها همراه با فقدان هوا و مدفوع در دیستال کولون و رکتوم، قویا به نفع انسداد مکانیکی روده هستند.

                                                                  

CT اسکن:  برای ارزیابی بیشتر بیماران مشکوک به انسداد روده که در آنها معاینه بالینی و رادیوگرافی به تشخیص قطعی منجر نشده باشد CT اسکن شکم درخواست میشود .CT اسکن برای تشخیص انسداد شدید 90 % حساس است و در بیشتر بیماران می‌تواند باعث تعیین علت و سطح انسداد شود. به علاوه CT اسکن می‌تواند علل اورژانس انسداد روده مثل ولوولوس یا اختناق را شناسایی کند. هرچند CT اسکن برای انسداد شدید بسیار حساس و اختصاصی است، ارزش آن در بیماران دچار انسداد ناکامل کاهش می‌یابد.

فلوئوروسکوپی با ماده حاجب :  بررسی با عبور ماده حاجب از روده باریک، می‌تواند در تشخیص انسداد ناکامل روده مفید باشد. استفاده از ماده حاجب محلول در آب نه تنها تشخیصی است بلکه ممکن است در بیماران دچار انسداد ناکامل روده باریک، درمانی باشد.  در بررسی فلوئوروسکوپی با ماده حاجب ، بیمار ماده حاجب را می‌نوشد و سپس رادیوگرافی‌های متوالی از شکم تهیه می‌شود تا بتوان عبور آن از لوله گوارش را مشاهده کرد.

                                                            

انسداد روده چگونه درمان میشود ؟  انسداد روده بزرگ و کوچک (نسبی یا کامل) یک اورژانس جراحی محسوب می‌شود. اگرچه بعضی از انواع انسدادها خود به ‌خود بهبود می‌یابند (85% انسدادهای نسبی و 15% انسدادهای کامل )  اما همه کسانی که برایشان تشخیص انسداد روده مطرح می‌شود، باید در بیمارستان تحت نظر باشند. هدف از درمان انسداد روده، تصحیح اختلالات فیزیولوژیک ناشی از انسداد، استراحت دادن به روده و رفع منبع انسداد است. تصحیح اختلالات فیزیولوژیک با احیای داخل وریدی مایعات به وسیله مایع ایزوتونیک انجام می‌پذیرد. اقدامات درمانی باید همزمان با اقدامات تشخیصی انجام شوند. یک لوله بینی معده برای تخلیه محتویات معده برای بیمار گذاشته می‌شود و سرم و آنتی بیوتیک شروع میشود . جراحی از روش‌های اصلی درمان انسداد هستند. در جراحی‌ها باید علت به ‌وجود آمدن انسداد هم برطرف شود.

تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :