درمورد معده بیشر بدانید.
1394/06/11 13:04

وقتی سر دل می سوزد

وقتی سر دل می سوزد ممکن است شما از آن دسته افرادی باشید که پس از خوردن با احساسی شبیه سوزش دردناک در سینه تان مواجه شوید و یا برگشت اسید معده به دهانتان را احساس کنید، این مشکل ممکن است به دلیل وجود بیماری به نام رفلاکس معده (GERD) باشد. در حالت رفلاکس، اسید معده به طرف بالا و داخل مری برمی گردد. از مهم ترین نشانه های این بیماری، سوزش سر دل و ترش کردن است.
در رابطه با برخی از علائم شایع این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:
سوزش سر دل مکرر یا سوزش سر دل در شب، مایع شور مزه که به طرف دهانتان بازگشت می کند، احتیاج مکرر به استفاده از آنتی اسیدها، آروغ زدن زیاد یا قی کردن، بلع مشکل و یا دردناک، علائمی که بعد از غذا خوردن، خم شدن روی چیزی یا درازکشیدن بدتر می شوند، احساس فشار و درد که در اثر درازکشیدن یا هرگونه افزایش فشار شکمی نظیر پوشیدن لباس تنگ بدتر می شود.
رفلاکس مزمن ممکن است به رفلاکس ازوفاژیت (التهاب موکوس های پوشاننده مری که ممکن است به خاطر تحریکات، عفونت ها یا پس زدن محتویات معده به مری باشد و درمان دارویی در آن ترجیح داده می شود)، زخم های مری، انسداد مری و دشواری در بلع منجر شود. البته در برخی مواقع، درد سینه ای که توسط این بیماری ایجاد می شود، ممکن است چیزی شبیه آنچه در مشکلات قلبی است، احساس شود، لذا بررسی بیمار توسط پزشک ضروری است.
به نظر می رسد، رژیم درمانی و رعایت برخی نکات تغذیه ای در این افراد منجر به بهبود علائم بیماری شود:
۱ - دریافت چربی را به حدود ۴۵ گرم در روز محدود کرده و همچنین مصرف دسرهای غنی را هم محدود کنید، بهتر است که منع مصرف غذاهای سرخ شده و ادویه دار را رعایت کنید.
۲ - از مصرف غذاهایی که مشخص شده است باعث کاهش فشارLES شده و یا باعث تحریک موکوس مری می شوند، باید پرهیز کرد. این غذاها عبارتند از: گوجه فرنگی، پیاز، نعنا، مرکبات و آب مرکبات، شکلات، قهوه، غذاهای ادویه دار و چرب.
۳ - مصرف نوشابه های گازدار و نوشیدنی های کربناته، کولادار یا بدون کافئین برای شما ممنوع است.
۴ - از مصرف لقمه های بزرگ پرهیز نموده و وعده های کوچک و مکرر را در برنامه غذایی خود قرار دهید، اما بهتر است ۳ ساعت قبل از خواب، هیچ غذایی نخورید.
۵ - حین مصرف وعده های اصلی تنها مقدار کمی آب بنوشید و سعی کنید مایعات مصرفی را بیشتر در بین وعده ها بخورید.
۶ - مصرف زیاد نمک در وعده های غذایی روزانه باعث افزایش بروز رفلاکس معده می شود، بنابراین آن را محدود کنید.
۷ - کاهش مصرف غذاهای آماده و کنترل وزن بدن در بسیاری از موارد با بهبود علائم همراه بوده است و زمانی که فرد چاق باشد، کاهش وزن ضروری خواهد بود.
تغییر در عادات و سبک زندگی و یا داروها نیز، اغلب می توانند GERD را کنترل کنند. در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:
۱ - از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان در اطراف ناحیه شکمی خودداری ورزیده و در حین و پس از خوردن، وضعیت راست نشستن را رعایت کنید.
۲ - در رابطه با نوزادان، هنگامی که نوزادی را غذا می دهید، وی را در وضعیت راست و شق و یا وضعیت متمایل با سری که به زاویه ۳۰ درجه بالا آمده است نگه دارید، غلیظ کردن فرمول یا شیر خشک یا غلات آماده مصرف، ممکن است به پیشگیری از رفلاکس کمک کند.
۳ - از تنباکو و سیگار به دور باشید، کشیدن سیگار به احتمال زیاد می تواند ایجاد رفلاکس کرده و علائم شما را بدتر کند.
۴ - سرتان را بالا نگه دارید، رفلاکس (برگشت) اغلب وقتی که به صورت طاقباز می خوابید، اتفاق می افتد، چون مایعات داخل معده به راحتی به عقب برمی گردند. سعی کنید بالای تخت خوابتان را ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر بالا ببرید. البته از چند بالش استفاده نکنید چون در این صورت فشار روی معده شما افزایش می یابد و در نهایت، علائم را بدتر می کند.
۵ - قبل از مصرف هرگونه داروی جدید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید، زیرا مصرف برخی از داروها، ممکن است GERD شما را بدتر کند.
در رابطه با شیوه های جدید درمان رفلاکس می توان به راهکار جدید پزشکان هلندی اشاره کرد:
در این روش پزشکان با وارد کردن یک لوله از ناحیه حلق به داخل معده بیمار، بدون ایجاد هیچ گونه شکافی، سوزش سر دل بیمار را برطرف کردند.
البته تقریباً تمام افراد گاهی دچار سوزش سر دل یا رفلاکس معده می شوند، اما از هر هزار نفر یک نفر درگیر این بیماری به شکل شدیدتر می شود که پزشکان در این مورد عمل جراحی را توصیه می کنند.
یک تیم جراحی متشکل از دو جراح و دو متخصص معده در بیمارستان دانشگاه پزشکی ماستریخت با استفاده از یک لوله، دوربین مینیاتوری و ابزارهای رویاتیک جدید، این عمل جراحی را انجام دادند و دریچه جدیدی در انتهای مری بیمار ایجاد کردند.
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :