درمورد معده بیشر بدانید.
1394/06/11 13:01

خود درمانی سوءهاضمه

خود درمانی سوءهاضمه

علایم سوءهاضمه به قدری شایع هستند که ما معمولاً اهمیت چندانی بهاینگونه داروها انواع مختلفی دارند که می‌ آنها نمی‌دهیم و با مصرف داروهای بدون نسخه‌ای که از داروخانه‌ها تهیه می‌کنیم، اقدام به درمان آنها می‌کنیم. توان آنها را به راحتی تهیه نمود، با این حال باید به خاطر بسپارید که وجود این علایم به این معنی است که به هر حال مشکلی در دستگاه گوارش وجود دارد و اگر شما دچار چیزی بیشتر از علایم خفیف گاه‌گاهی هستید، لازم است بجای اینکه خودتان با این مشکل برخورد نمایید، درمان آن را به پزشک محول نمایید. 
اولین اقدامات درمانی 
اگر شما اخیراً یکی، دو بار دچار سوءهاضمه خفیف شده‌اید، بهرت است سعی نمایید که تغییراتی در زندگی خود بدهید تا نسبت به معده خود، مهربان‌تر باشید. 
تغییراتی در نحوه زندگی 
اگر شما گاهی اوقات دچار سوءهاضمه میشود، می‌توانید با تغییراتی که در زندگی‌تان می‌دهید، مشکل سوءهاضمه خود را برطرف نمایید.
- اگر سیگاری هستید، دست از این کار بردارید. 
- سعی کنید که وزن خود را کم نمایید و به میزان حرکت و تمرینات ورزشی خود اضافه نمایید. بجای اینکه با اتوبوس و یا ماشین خودتان به این طرف و آن طرف بروید، شما باید با راه رفتن و یا استفاده از دوچرخه این کار انجام دهید. 
- از مشروبات الکلی پرهیز نمایید. 
- از یک رژیم غذایی سالم استفاده کنید. از غذهای چرب مثل غذاهای سرخ کردنی، پنیر، چیپس و گوشت قرمز کمتر استفاده نمایید و بیشتر از میوه‌ها، مرغ یا ماهی کباب شده و سیب زمینی آب پز استفاده کنید. 
- مقدار فیبر را در رژیم غذایی‌تان افزایش دهید. فیبر در میوه‌ها و سبزیجات و نان سبوس‌دار به میزان زیادی وجود دارد. 
- از مصرف ادویه‌های تند، نمک و سرکه خودداری نمایید. بعضی از غذاهای سالادی (مثل پیاز و گوجه فرنگی) اغلب ممکن است باعث بدتر شدن سوزش سرمعده شوند. 
- از مصرف کافئین که در قهوه، چای و نوشابه‌های کولادار وجود دارد کمتر استفاده نمایید. 
- از خوردن مقادیر زیاد غذا، درست قبل از رفتن به بستر خودداری نمایید. قبل از اینکه 
دراز بکشید، چند ساعت به غذایی که خورده‌اید فرصت بدهید تا هضم شود. 
- معده ما دوست دارد که نظمی در غذا خوردن وجود داشته باشد و وقتی شما همیشه سه یا چهار وعده غذا در سر ساعات معینی می‌خورید، بهتر کار خود را انجام می‌دهید. 
- اضطراب واسترس بر روی کار کردن عضلات معده اثر می‌گذارند، بنابراین سعی نمایید که در طول روز، بعضی اوقات به خودتان آرامش دهید. بر اثر مصرف داروهایی مثل آسپیرین و داروهای ضد التاب غیراستروئیدی مثل ایبوپروفن، دیکلوفناک سدیم، ‌پیروکسیکام، ‌ایندومتاسین و مفنامیک اسید، ممکن است سوءهاضمه ایجاد شود و یا اینکه وضعیت موجود، بدتر گردد. این نوع داروها را معمولاً افراد برای تسکین درد و یا در بیماریهای مفاصل مصرف می‌کنند. این داروها باعث کاهش التهاب میشوند که این کار را با کاهش تولید ماده‌ای در بدن به نام پروستاگلاندین‌ها (Prostaglandin) انجام می‌دهند. پروستاگلاندین‌ها به غیر از اینکه در مفاصل ایجاد التهاب می‌کنند، دارای یک اثر مفید در معده هستند که باعث محافظت معده در مقابل اسید میشود. بنابراین تعجبی ندارد که مصرف داروهایی که باعث کاهش پروستاگلاندین‌ها میشوند دارای عوارض جانبی مثل سوءهاضمه و ایجاد زخم معده باشد. 
شما ممکن است متوجه شده باشید که مصرف استامینوفن‌ بجای آسپیرین می‌تواند از بروز سوءهاضمه جلوگیری نماید، اما هیچگاه بدون مشورت با پزشکتان، مصرف داروهای ضدالتهاب مثل ایبوپروفن را قطع ننماید. 
مشورت با دکتر داروساز 
ایجاد تغییر در نحوه زندگی، همیشه هم برای خلاص شدن از سوءهاضمه کافی نمی‌باشد، اما اگر شما دارای علایم نگران‌کننده‌ای نیستید، منطقی است که به مدت دو هفته سعی نمایید که خود را درمان نمایید. برای این منظور، می‌توانید با مشورت با یک دکتر داروساز، از داروهایی که به نسخه پزشک نیازی ندارند استفاده نمایید. دکتر داروساز با اطلاعاتی که دارد می‌تواند براساس علایم شما، داروهای مناسبی را به شما توصیه نماید.

 
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :