درمورد معده بیشر بدانید.
1394/06/10 21:55

علل بروز

علل بروز زخم معده و اثنی عشر
 
دلیل مهم دیگر ایجاد زخم معده یا اثنی عشر مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی می باشد، گرچه به ندرت دلایل دیگری نیز باعث بروز این زخم می شوند.
داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی و زخم معده
داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی که برای درمان آرتریت (التهاب مفاصل)، دردهای عضلانی و سایر دردها استفاده می شوند علت بروز زخم های گوارشی است. این داروها شامل آسپرین، ایندومتاسین، ایبوپروفن، دیکلوفناک و ناپروکسن می باشند. بعضی از این داروها برای تسکین سردردها و دردهای دوران قاعدگی مصرف می شوند و همچنین از ایبوپروفن برای درمان سرماخوردگی و آنفلونزا نیز استفاده می کنند. چنانچه این داروها به طور منظم و طولانی مدت مصرف شوند، ممکن است با تداخل در سیستم دفاعی معده و اثنی عشر باعث زخم شوند.
مصرف کم و نامنظم این داروها به ندرت این مشکلات را بوجود می آورد اما در صورت ابتلا ممکن است علایم را بدتر نمایند. داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی با کاهش ماده ای به نام پروستاگلاندین اثر ضدالتهابی خود در بدن را به وجود می آورند. اگر دچار آسیب شوند یا قسمتی از پوستتان بریده شود، سطح بریده گرم، قرمز و دردناک می شود. این وضعیت به علت پروستاگلاندین ها که از سلولهای آسیب دیده اطراف بریدگی ترشح می شوند به وجود می آید. در بیشتر بخش های بدن جایی که پروستاگلاندین ها موجب افزایش التهاب می شوند (برای مثال، داخل مفاصلی که به آرتریت مبتلا هستند) مصرف داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی مفیدی می باشند اما این پروستاگلاندین ها در معده داری نقش بسیار مهم حفاظتی در لایه مخاطی هستند و به طور کلی مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی باعث کاهش ترشح پروستاگلاندین ها شده و منجر به ضعف این سیستم حفاظتی می شود. در نتیجه بعضی افراد دچار زخم معده و یا اثنی عشر می شوند.
اخیراً داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی جدیدی که اصطلاحاً به آن مهارکننده سیکلواکسیژناز۲ گفته می شود (برای مثل داروی ملوکسیکام) ساخته شده است. این داروها در تمام قسمت های بدن به غیر از معده باعث کاهش پروستاگلاندین می شوند. در آینده ممکن است با این داروها زخم های معده یا اثنی عشر که به علت مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی بوجود می آیند، کاهش یابند. در اینجا لازم است گفته شود، گرچه در اکثر افرادی که از داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی استفاده می کنند، زخم ایجاد نمی شود اما در صورت بروز سوءهاضمه باید به پزشک متخصص زخم معده مراجعه شود.

 
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :