درمورد معده بیشر بدانید.
1394/06/10 21:45

علت زخم معده

علت زخم معده
 
غددی که در معده وجود دارند برای هضم غذا تولید ترکیبی از اسید و آنزیمی به نام پپسین می کنند. معده و اثنی عشر با ترشح یک لایه محافظتی به نام موکوس در مقابل آسیب های ناشی از اسید، از خود محافظت می کنند. زمانیکه تعادل بین حمله اسید و دفاع لایه محافظتی از بین برود، این گونه زخم ها بروز می کنند. دلایل زیادی برای بروز زخم های معده و اثنی عشر وجود دارد، اما شایع ترین علت آنها وجود یک باکتری می باشد که کشف آن باعث شد تا نحوه درمان زخم های معده و اثنی عشر تغییر کند.
هلیکوباکترپیلوری و زخم های معده
تا قبل از اوایل دهه ۱۹۸۰ تصور می شد که زخم های معده و اثنی عشر به خاطر نحوه زندگی افراد به وجود می آیند، گرچه عوامل دیگری نیز در بروز بیماری مد نظر قرار می گرفتند. در آن زمان پزشکان معتقد بودند که زخم های معده و اثنی عشر در افراد سیگاری و کسانی که از لحاظ اجتماعی دچار مشکلاتی هستند بیشتر بروز می کند. به علاوه تصور می شد که استرس نقش مهمی در بروز این زخم ها دارد و هم بیمار و هم پزشک این زخم ها را مربوط به زندگی پر استرس می دانستند.
با کشف داروهای بسیار قوی متوقف کننده ترشح اسید معده و داروهای آنتاگونیست گیرنده H2 در اواخر دهه ۱۹۶۰ و داروهای مهار کننده پمپ پروتون در اواخر دهه ۱۹۷۰، زخم های معده و اثنی عشر بدون نیاز به جراحی درمان می شدند اما بعد از درمان به همان دلایل اولیه دوباره زخم ها عود می کردند. در اوایل دهه ۱۹۸۰ دو پزشک به نام دکتر وارن و دکتر مارشال در استرالیا که بر روی نمونه هایی از بافت معده تحقیق می کردند یک باکتری که در مخاط نیمه تحتانی معده زندگی می کرد را کشف کردند.
نقش اصلی این باکتری که آنها آن را کامپیلوباکترپیلوری نامیده بودند مشخص نبود. به طور کلی معده کاملاً استریل و ضدعفونی است اما این باکتری به طوری در مخاط معده جای گرفته بود که امکان حمله و تخریب آن همانند باکتری های دیگر وجود نداشت. دکتر وارن و مارشال کشف نمودند وقتی با این باکتری در معده وجود داشته باشد، به همراه آن التهاب میکروسکوپی در مخاط معده که اصطلاحاً گاستریت نامیده می شود نیز دیده می شود. ابتدا مشخص نبود که عفونت باعث گاستریت می شود یا گاستریت عفونت را ایجاد می کند. برای حل این معما دکتر مارشال خودش را به این باکتری آلوده نمود و آزمایشات انجام شده نشان داد او به گاستریت مبتلا شده است. بعد از ریشه کن کردن این عفونت توسط آنتی بیوتیک گاستریت او نیز بهبود یافت. بنابراین ثابت شد که عفونت ایجاد شده توسط باکتری موجب گاستریت شده است.
اخیراً دانشمندان نام این باکتری را هلیکوباکترپیلوری گذاشتند. احتمالاً حدود ۴۰ درصد از افراد در معده شان دچار این عفونت می باشند. بیشتر آنها هیچ علایمی ندارند اما حدود ۱۰ درصد از افرادی که دچار این عفونت هستند به زخم معده یا اثنی عشر نیز مبتلا خواهند شد. بر اساس مطالعاتی که روی هزاران بیمار مبتلا به زخم معده یا اثنی عشر انجام گردیده، مشخص شده است که اکثر آنها به هلیکوباکترپیلوری نیز مبتلا هستند و مهمتر اینکه می توان به جای معالجه طولانی مدت زخم با یک هفته درمان آنتی بیوتیکی، عفونت را از بین برد و بیماری را درمان نمود.
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :