درباره مری بیشتر بدانید
1394/06/11 20:33

مهمترین علایم ترش کردن یا سوزش سر دل

مهمترین علایم ترش کردن یا سوزش سر دل

 


درد قفسه سینه

درد قفسه سینه، زمانی رخ می دهد که اسید معده به درون مری بازگردد. این یکی از علامت های ابتلا به سوزش معده شناخته می شود. اما درد حاصله می تواند طولانی تر و شدیدتر از حدی باشد که ما انتظار داریم. بسیاری از افراد با دیدن این علامت، به اشتباه تصور می کنند دچار حمله قلبی شده اند.

توجه:

هرگز از کنار درد قفسه سینه سرسری عبور نکنید، بخصوص اگر هنگام ورزش یا انجام کارهای شخصی شدید تر می شود.

افزایش شدت درد در هنگام استراحت کردن

احتمال بازگشت اسید درون معده به مری، در هنگام خوابیدن و دراز کشیدن بیشتر می شود بنابراین اگر پس از خوردن غذا، برای مدتی صاف بنشینید، غذا با احتمال بیشتری در معده شما باقی می ماند. چون بدن شما به صورت نقطه ی گرانشی عمل می کند. اگر تعادل این نقطه ی گرانشی به هم خورد، احتمال بازگشت اسید معده به مری زیاد می شود.

طعم تلخ دهان

گاهی اوقات اسید معده تا گلو بالا می آید، و سبب ماندگاری طعمی تلخ و ناخوشایند در دهان می شود. در موارد شدید، این بازگشت اسید معده به گلو، می تواند سبب خفگی شود.

توجه:

اگر فرد با حالت خفگی از خواب بیدار شود، باید به پزشک مراجعه کند و از داروهای ضد اسید معده (آنتی اسید) استفاده نماید.

 گرفتگی صدا یا سینه

هنگامی که صدایتان خدشه دار می شود، ممکن است فکر کنید در مراحل اولیه سرماخوردگی قرار دارید، اما گرفتگی صدا یا سینه می تواند یکی از علائم سوزش معده باشد.

اگر اسید معده به درون مری نفوذ کند، می تواند موجب تحریک تارهای صوتی شود. دقت کنید که صدایتان کی و چه هنگامی، از حد معمول خشن تر شده است. اگر این احساس پس از خوردن غذا به شما دست داد، احتمال بازگشت اسید (رفلکس) وجود دارد.
اگر بلافاصله پس از خوردن غذا، احساس گلودرد کردید، احتمالا به سوزش معده مبتلا هستید

گلو درد

اگر بلافاصله پس از خوردن غذا، احساس گلودرد کردید، احتمالا به سوزش معده مبتلا هستید. با این وجود، بر خلاف سرماخوردگی یا آنفلوانزا، این گلودرد می تواند مزمن نیز شود. اگر نشانه های دیگری، مانند گرفتگی بینی یا عطسه کردن را در خودتان مشاهده نکردید، بازگشت اسید معده را حتما مدنظر قرار دهید و آن را سرسری نگیرید.

سرفه کردن

بسیاری از علائم تنفسی، مانند سرفه مزمن و خس خس سینه، می تواند به علت سوزش معده ایجاد شود، زیرا اسید معده می تواند وارد ریه های شما شود. اگر تردید دارید که به سوزش معده مبتلا هستید یا نه، ریشه های آن را در مشکلات تنفسی جستجو کنید. شاید به این دلیل که این علائم تنفسی بلافاصله پس از خوردن غذا خود را نشان می دهند.

سرفه و خس خس سینه مرتبط با سوزش معده، اگر مزمن شود، می تواند نشانه های آسم را از خود بروز دهد.

با این وجود، هنوز ثابت نشده است که سوزش معده مزمن می تواند در نهایت به بیماری آسم منجر شود. هرچند بسیاری از افرادی که مبتلا به سوزش معده هستند، آسم نیز دارند و بالعکس، اما هنوز دلایل مرتبط با این همپوشانی مشخص و واضح نیست.
اگر سوزش معده را درمان نکرده و آن را به حال خود واگذاریم، ممکن است در نهایت به بیماری مری بارت مبتلا شویم که پیش زمینه ای برای ابتلا به سرطان مری است.

بزاق اضافی

اگر دهانتان به طور ناگهانی شروع به تولید بزاق اضافی می کند، می تواند آب اضافی باشد که به علت اسید معده بوجود آمده است. در این حالت، همان اعصاب درگیر هستند و در نهایت ممکن است منجر به استفراغ شود. این امر به دلیل آن است که بدن شما تلاش دارد تا مری را از هر گونه ماده ی سوزش آوری دور کند. پس به شستشوی آن اقدام می کند.

اختلال بلع غذا

پس از ابتلا به سوزش معده، با گذشت زمان، این چرخه ی دامنه دار آسیب و بهبود، سبب ایجاد زخم مری می شود. این امر به نوبه ی خود، موجب ورم در بافت پایینی مری می شود که نتیجه آن تنگ شدن مری و ایجاد مشکل در بلع غذا است.

 
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :