درباره کبد بیشتر بدانیم
1394/05/22 14:34

نقش چاقی در بیماری کبد چرب

نقش چاقی در بیماری کبد چرب

 

 

در کشور ما که مصرف الکل پایین است، یکی از مهم ترین علل بیماری چاقی و اضافه وزن است که متاسفانه روز به روز در حال افزایش است. مصرف غذاهای پرکالری، پرچرب، فست فودها و نداشتن تحرک مهم ترین دلایل افزایش وزن و بیماری های مرتبط با آن ازجمله کبد چرب در ایران است. به این ترتیب فرد چاقی که دچار کبد چرب شده است با کنترل وزن و فرد دیابتی با کنترل دیابت خود از بیماری کبد چرب رهایی پیدا می کند و در ضمن دارودرمانی نیز می تواند در کنترل بیماری تاثیر داشته باشد.

تاثیر داروها بر بیماری کبد چرب

توجه کنید که داروها مانند تیغ دو لبه عمل می کنند از سویی درد را بهبود می بخشند و درمان را سرعت می دهند و از سویی عوارض جدی برای فرد دارند.

بنابراین پزشکان همواره با توجه به عوارض داروها آن ها را تجویز می کنند و وقتی سود آن ها بیشتر از ضرر باشد دارو تجویز می شود. اما مصرف خودسرانه دارو یعنی نادیده گرفتن عوارض و احتمال تداخل دارو با سایر داروها که سلامت فرد را به خطر می اندازد. در مورد آنتی بیوتیک هایی که خودسرانه مصرف می شوند وضع بدتر است زیرا ممکن است بدن هرگز نیاز نداشته باشد و فقط بدن فرد مقاوم شود و در اکثر موارد آنتی بیوتیک ها بسیار زیان دارند و سلامت فرد را تهدید می کنند.

به هر حال اولین دلیل عارضه کبد چرب در ایران همان چاقی است که بسیاری از مردم را درگیر کرده است. البته نباید فراموش کرد که بسیاری ممکن است وزنشان نسبت به قد قابل قبول باشد اما چربی زیادی داشته باشند. به عبارتی در ابتلا به این بیماری میزان چربی بدن نقش مهم تری از وزن دارد.

به این ترتیب کسانی که چاقی شکم دارند در خطر ابتلا به کبد چرب قرار دارند و باید سعی کنند با ورزش و رژیم غذایی چاقی شکمی خود را کنترل کنند. با وجود این، بیماری کبد چرب بیماری قابل درمان است و اگر فرد مطابق نظر پزشک به درمان اقدام کند، ۱۰۰ درصد بهبود پیدا می کند.
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :