1394/05/20 22:57

آیا سنگی درون کیسه صفرای شماست؟

 آیا سنگی درون کیسه صفرای شماست؟

کیسه صفرا به شکل یک کیسه کوچک ودر انتهای یک مسیر بن بست ، مانند یک گلابی که با دم خود به شاخه اصلی متصل شده است ، به لوله اصلی صفرا ( کلدوک) متصل بوده واز سوی دیگر نیز به دیواره تحتانی کبد (جگر) وصل است و درون آن مایع به رنگ زرد مایل به سبز وجود دارد که صفرا نامیده می شود. بعضا در کیسه صفرا سنگ بوجود می آید. اغلب سنگ های کیسه صفرا باعث التهاب یا مکروبی ساختن خود کیسه صفرا می شوند. سنگ های کیسه صفرا بیشتر نزد خانم های بالای چهل سال، چاق که زیاد حامله شده باشند دیده می شود. اما بعضا این مشکل نزد مرد ها هم میتواند و جود داشته باشد.
تشخیص سنگ های کیسه صفرا با معاینات التراسونوگرافی می با شد. از هر سه شخص که سنگ کیسه صفرا دارد، ممکن است دو مریض بدون علامت باشد که به این گونه سنگ ها، سنگ های خاموش گفته می شود. ممکن است شخصی به خاطر بیماری دیگری التراسونوگرافی نماید و در جریان آن متوجه سنگهای کیسه صفرا شود.
نشانه های این مریضی نزدبیمارانی که علامت دارند شامل درد های ناحیه راست شکم و انتشار آن به طرف شانه راست، تهوع واستفراغ ، نفخ شکم ، احساس سنگینی پس از خوردن غذا می باشد. اینگونه بیماران اکثرا با خوردن غذاهای روغنی و چرب درد های شدید در ناحیه معده و کیسه صفرا پیدا می کنند. در صورت مکروبی شدن کیسه صفرا، ممکن است تب و لرز شدید هم نزد بیمار به وجود بیاید. دکتر نظری به این گونه بیماران توصیه می کند تا در صورت چنین علامتهایی هرچه زودتر نزد دکتر مربوطه مراجعه کنند. اومی گوید تداوی این بیماری عملیات جراحی و خارج کردن کیسه صفرا(کله سیستکتومی) است.
اما سوال این جاست که اگر این گونه بیماران حاضر به عمل جراحی نشوند چه خواهد شد؟ سنگ موجب عفونت مزمن کیسه ، یا عفونت حاد آن (کله سیستیت حاد) میشود که مورد دوم در صورت عدم درمان فوری با آنتی بیوتیک و جراحی میتواند موجب سیاه شدن کیسه صفرا و پاره شدن کیسه و ریختن صفرا بداخل شکم بشود. می گویند سنگ های کیسه صفرا چه خاموش باشد ویا علامت داشته باشد اگر جراحی نگردد ممکن است مشکلاتی مثل سرطان های کیسه صفرا، زردی بدلیل انسداد مجرای صفراوی، ومشکلات جدی تری رانیز به بار آورد. با خارج کردن کیسه صفرا از بدن هیچگونه مشکل صحی برای مریض به بار نمی آید.
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :