1394/05/21 16:02

هپاتیت اتو ایمیون

هپاتیت اتو ایمیون

کبد بزرگترین عضو داخلی بدن است،که حدود5/1تا 1 کیلوگرم وزن دارد.محل آن در قسمت راست و بالای شکم و زیر دنده هاست .عملکرد کبد در بدن شکستن  داروها،کمک به تصفیه سموم،کمک به هضم و جذب مواد غذایی ،سوخت وساز بدن و کمک به روند انعقاد خون است.صفرا نیز در کبد ساخته می شود و از طریق مجاری صفراوی کوچک وبزرگ به کیسه صفرا منتقل و در آنجاذخیره می شود.قسمت اعظم کبد از سلول های کبدی  تشکیل شده است.مجاری صفراوی کوچک و بزرگ،سلول های ایمنی ،وعروق خونی سایر عناصر تشکیل دهندۀ این عضو می با شند.التهاب و بیماری در بخش های مختلف این عضو می تواند منجر به بیماری  در بخش های مختلف کبد شود.

هپاتیت به التهاب سلول های کبدی اطلاق می شود که شکل ها وعلل مختلفی داردکه می تواند حاد یا مزمن باشد.

هپاتیت اتو ایمیون یا هپاتیت خود ایمنی بیماری است که در آن سلول های کبدی  به دلایل نا شناخته توسط سیستم ایمنی خود بیمار دچار آسیب می شوند.بیماری مزمن بوده که در صورت عدم درمان به موقع منجر به نارسایی کبدی وسیروز می گردد.این بیماری اغلب سلول های کبدی را فرا می گیرد اماگاها  ممکن است مجاری صفراوی نیز  بطور همزمان درگیر باشد.

بیماری در اکثر موارد در خانم های جوان دیده می شود؛اگر چه مردان و بچه ها نیز ممکن است به این بیماری گرفتار شوند.

بیماری مسری نبوده وبه دیگران منتقل نمی شود.

علایم و نشانه ها:

بسیاری از بیماران  در شروع بیماری ممکن است از علایمی نظیر  ضعف و خستگی شاکی باشند  که در صورت عدم تشخیص پس از مدتی  دچار زردی می شوند.گاها بیماران سابقه قبلی یک سرما خوردگی یا علایم شبه آنفلوآنزا مانند هپاتیت های ویروسی  را قبل از شروع سایر علایم ذکر می کنند.سایر علایم  شامل خستگی شدید،درد روی  ناحیه کبد،بزرگی کبد،خارش،درد مفاصل و گاها جوش های شدید صورت و اختلالات قاعدگی می باشد.بعضا بیماری بی علامت بوده و در طی بررسی های روتین آزمایشگاهی تشخیص داده می شود.سایر بیماری های مرتبط با سیستم ایمنی  مانند بیماری کم کاری یا پر کاری تیروئید ممکن است دیده شود.

 

تشخیص:

تشخیص این بیماری با انجام آزمایشات کبدی و خود ایمنی ،سونوگرافی و بیوپسی کبد داده می شود.انجام بیوپسی کبد  می تواند برای تشخیص وتعیین شدت بیماری و روند بعدی بیماری کمک کننده باشد..

درمان:

هدف از درمان کاهش التهاب و صدمه به سلول های کبدی است؛و نظر به نقش سیستم ایمنی در روند ایجاد  بیماری،درمان اصلی بیماری معطوف به مهار سیستم ایمنی بدن می باشد.اغلب بیماران نیاز به مصرف چندین سالۀ داروهای سرکوب کننده ایمنی دارند.

 شدت بیماری در طی دوران بارداری ممکن است کاهش یافته و پس از زایمان  شعله ور گردد بنابر این مراقبت ویژه از بیماران جهت تنظیم دقیق داروها در طی دوران بارداری  تا چندین هفته پس از زایمان ممکن است مورد نیاز باشد.

درمان مناسب و به موقع  در این بیماران بسیار مهم است زیرا  مواردی  از  بهبود قابل ملاحضه هپاتیت اتو ایمیون  حتی در مراحل پیشرفته بیماری  با درمان مناسب و به موقع گزارش شده است.
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :