1394/05/21 14:35

کلا نژیت اسکلروزان اولیۀ یاPSC

کلا نژیت اسکلروزان اولیۀ  یاPSC :

کلانژیت به معنی التهاب مجاری صفراوی است.در کلا نژیت اسکلروزان اولیه مجاری صفراوی کوچک و بزرگ داخل و خارج کبدی دچار التهاب  و تخریب می شوند.در این بیماری مجاری صفراوی  به تناوب دچار تنگی و اتساع شده که  منجر به اخلال در ترشح صفرا از کبد  و تجمع صفرا در کبد  می گردد.تجمع صفرا در کبد منجر به آسیب به سلول های کبدی و در نهایت سیروز می گردد.

بیماری در اکثر موارد در مردان دیده شده اما زنان و بچه ها نیز ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.این بیماری اکثرا در کسانی که به  بیماری های التهابی روده مانند کولیت اولسروز مبتلا هستند  دیده می شود ؛که می تواند همزمان ،قبل و یا  پس از ابتلا به بیماری روده ای ظاهرشود.

علایم و نشانه ها:

تنگی مجاری صفراوی و اخلال در تخلیه صفرا از کبد به روده ، منجر به تجمع صفرا در کبد  و ایجاد خارش و احساس سنگینی روی منطقۀ کبد و در موارد پیشرفته زردی می گردد.ممکن است همزمان علایم بیماری التهابی روده مانند  اسهال خونی،درد شکم نیز وجود داشته باشد.در برخی موارد این بیماری بدون علامت بوده ودر طی بررسی های معمول آزمایش کبدی تشخیص داده می شود. بیماری مسری نبوده و به دیگران انتقال نمی یابد.

روش های تشخیص:

با انجام آزمایش های مختلف خون ،سونوگرافی وام آر آی کبد وگاها آندوسکوپی مجاری صفراوی  و نمونه برداری از کبد می توان تشخیص را مسجل کرد. بدلیل همزمانی قوی  این بیماری با بیماریهای التهابی روده اقدامات لازم در زمینۀ مشاهده روده بزرگ  باید انجام گیرد.

درمان:

درمان قطعی بیماری  پیوند کبد است .اما در موارد خفیف بیماری ،درمان بیشتر جهت تسکین علایم است.

ممکن است درمان با ارزوبیل روند پیشرفت بیماری به سمت سیروز را به تاخیر بیاندازد. از داروهای  ضد خارش می توان برای درمان خارش استفاده کرد. . بدلیل کاهش ورود صفرا به داخل روده و کاهش جذب چربی ها و در نتیجه  ویتامین های محلول در چربی،کمبود این ویتامین ها شایع بوده و باید با مکمل های ویتامینی درمان گردد.

پوکی استخوان بدلیل کاهش جذب ویتامین  D ممکن است رخ داده و باید اصلاح شود. واکسیناسیون بر علیۀ ویروس هپاتیت   B و آنفلوآنرا  برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس ها باید انجام گیرد.

بیماری در نهایت ممکن است به سمت تخریب کامل سلول های کبدی  و سیروز یا نارسایی کار کبد  پیشرفت کند،که در این موارد اقدامات لازم جهت کنترل بیماری سیروز و در مراحل انتهایی سیروز پیوند کبد   باید انجام گیرد.
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :