1394/05/16 17:51

سیر تحولی سیستم های آندوسکوپی

سیر تحولی سیستم های آندوسکوپی

 

آندوسکوپی یک روش تشخیصی با حداقل تهاجم برای مشاهده ی نواحی داخلی بدن است. آندوسکوپی یک وسیله ی مشاهده ای لوله مانند است که برای دیدن ارگان های درونی بدن بکار میرود .این وسیله می تواند  از طریق دهان،بینی ویا یک بریدگی روی سطح پوست وارد بدن شود ودارای یک لوله ثابت یا منعطف باشد.که  نتنها برای گرفتن عکس،بلکه برای معاینه های بصری ،تصویربرداری ،بیوپسی وبازیابی اجسام خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

بسیاری از روشهای آندوسکوپی بدون هیچگونه دردی بوده ودر بیمارانی که حال چندان وخیمی ندارند بسیار مفید است.بسیاری از بیماران این فرایند را تنها به وسیله ی بی حسی های موضعی که توسط اسپری های مخصوص انجام می شود تحمل میکنند .عوارض این روش بسیار نادر بوده و فقط در 5درصد عمل ها اتفاق می افتد که میتواند شامل سوراخ شدن عضو تحت معاینه بوسیله ی آندوسکوپ یا وسایل نمونه برداری باشد که در صورت چنین اتفاقی باید جراحی باز انجام شود.

یک آندوسکوپ می تواند شامل :

- لوله ثابت یا منعطف

- یک سیستم نور دهنده برای مشاهده ی ارگان یا شئ تحت معاینه 

- منبع نوری که معمولا خارج از بدن است ونور را بوسیله ی یک فیبر نوری منتقل میکند .

- کانال های ساکشن و وسائل جراح که امکان وارد کردن وسایل پزشکی را میدهد.

 

 

 

تاریخچه:

اولین آندوسکوپ در سال 1806بوسیله ی فیلیپ بوزینی با یک چراغ هدایت شونده ساخته شد. که برای معاینه ی حفره ها وکانال های بدن انسان طراحی شده بود.اولین آندوسکوپی روی انسان در سال 1822توسط ویلیام بائومونت (جراح ارتش امریکا در machinc-Michigan) انجام شد.

استفاده از لامپ های نوری که درابتدا بصورت بیرونی بودند وبعد ها کوچکتر شدند وامکان ساختن  انها بصورت داخلی فراهم شد، گام بسیار موثری در جهت پیشرفت آندوسکوپی بود که به عنوان یک هیستروسکوپ توسط چارلز دیوید مطرح شد و هانس کریستین بود که ایده ی آندوسکوپی اکتشافی(endoscopy explorations )اولیه برای شکم وقفسه ی سینه را از طریق لا پاروسکوپی وتراکوسکوپی مطرح کرد و پس از آن هینز کالک در سال 1930از لاپاروسکوپی برای تشخیص بیماری های کبد وکیسه ی صفرا استفاده کرد ولی اتفاق مهمتر در سال 1937 افتاد زمانی که خبرهای امیدوار کننده ای در مورد تشخیص بارداری خارج رحمی از طریق لاپاروسکوپی به گوش رسید.

اولینgastro camera  در سال1950در شرکت المپیوس طراحی شد ولی بدلیل عدم توانایی هم زمانی بصری استفاده های محدودی داشت.المپیوس تلاشهای خود را در این زمینه با تمرکز بر روی فیبرهای نوری در دهه ی 60 ادامه داد ودر سال 1964توانست یک gastro camera را با استفاده از  فیبروسکوپ هدایت کند

هم زمان با پیشرفت تکنیکهای آندوسکوپی، متدها وروشهای آندوسکوپی روده ای - معده ای نیز بهبود یافت. در اواخر دهه ی 60با تلاشهای بی وقفه ی  دکتر شینا ، آندوسکوپی روده ای - معده ای بسیار پیشرفت کرد کرد و امروزه به نام کلونوسکوپی شناخته میشود.

دکتر شینا(shina)تحقیقاتش را روی آندوسکوپی درمانی متمرکز کرد و به همین دلیل بسیاری از روشهای بنیادی در کلونوسکوپی مدرن وپیشرفت های ان حاصل تلاشهای دکتر شینا بوده است.

 

در یکی از اختراعاتش که با همکاری یکی از کارکنان شرکت المپیوس(Hiroshi Ichikava) انجام شد دستگاهی بنام electro surgical polypectomy snare را طراحی کرد.او طرح اولیه وازمایشی خود را  برای اولین بار در هشتم ژانویه ی1969 ارائه کرد. طرح او یک حلقه سیم بود که به انتهای کلونوسکوپ وصل میشد وبرداشتن پولیپ ها را با عبور جریان از حلقه سیم آسان می کرد. در سپتامبر 1969،اولین پلی پکتومی از این طریق انجام شد و پس از ان پولیپ برداری،عمومی ترین ورایج ترین روش درمانی ای شد که بوسیله آندوسکوپی انجام می شد .

در 1984 اولین ویدئو لاپاروسکوپی ودر1987 اولین ویدئو لاپاروسکوپی برای برداشتن کیسه ی صفرا طراحی شدو در طی دهه ی 90لاپاروسکوپی روده بزرگ، شکم، کلیه وکبد به شدت گسترش یافت.

 

آندوسکوپی کپسولی بی سیم

(wireless capsule endoscopy) یا آندوسکوپی کپسولی(capsule endoscopy)امروزه در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار گرفته ومیزان کشف تومورهای روده ای کوچک را افزاییش داده است. در حالی که آندوسکوپی قدیمی در این موارد چندان سودمند نیست.

 

موارد استفاده از آندوسکوپی:

 

- گذرگاه معده ای روده ای(GI tract)

- مری،شکم وقسمت اثنی عشری روده(esophago gastro dude endoscopy)

- روده ی کوچک

- روده ی بزرگ(کلونوسکوپی مستقیم راست روده وسیگموئید)

- مجرای صفراوی

- گذرگاه تنفسی

- بینی (rhinoscopy)

- پائین تر از مجرای تنفسی (bronchoscopy)

- مجرای تنفسی(cystoscopy)

- دستگاه تولید مثل زنان

- رحم(hysteroscopy)

- لوله های رحمی

- شکم وحفره ی لگنی (laparoscopy)

- درون مفاصل(arthroscopy)

- ارگان های درون سینه

- در طی دوران حاملگی

- جنین(fetoscopy)

- جراحی پلاستیک

- معاینات داخلی وپیچیده

-  استفاده های غیر پزشکی ان مانند بازرسی درون سیستم های پیچیده(borescopy) ودر برخی موارد برای خنثی سازی بمب نیز استفاده میشود!

 

عوارض:

- در موارد نادر ممکن است دیواره ی رگها سوراخ شود که در این صورت میتوان با جراحی فوری این اسیب را بر طرف کرد.

- آندوسکوپی ممکن است داروی بیهوشی ویا داروی مسکنی را به محل خاصی منتقل کند که این روش خطرات خاص خود را هم دارد.

- در آندوسکوپی برای برداشتن بیوپسی،احتمال خونریزی از محل وجود دارد.

تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :