1394/05/16 17:26

ترس از انتقال بیماری ها از طریق اندوسکوپ

انتقال عفونت‌ها از طریق اندوسکوپ و ضمائم آن، یکی از عوارض اندوسکوپی است. اگرچه احتمال بروز این اتفاق بسیار کم است ولی می‌تواند باعث نگرانی شود.

در منابع علمی آمده احتمال انتقال عفونت‌ها از طریق دستگاه‌های اندوسکوپ بسیار کم است و در صورتی که اندوسکوپ و وسایل جانبی آن مثل پنس بیوپسی با روش‌های استاندارد (غوطه‌ورکردن وسایل اندوسکوپی به مدت ۲۰ دقیقه در محلول ضدعفونی) ضدعفونی شوند، احتمال انتقال عفونت وجود ندارد.

عفونت های ناشی از اندوسکوپی حتی در روش‌های مرسوم ضدعفونی که دستگاه و لوازم جانبی آن فقط ۴ دقیقه در محلول ضدعفونی قرار داده می‌شوند، احتمال انتقال هپاتیتB، یک مورد بین ۲۰۹ نفر است و اگر دستگاه با روش استاندارد ضدعفونی شود این بیماری منتقل نخواهد شد.

عفونت های ناشی از اندوسکوپی

بنابراین انتقال بیماری‌ها از طریق اندوسکوپ و وسایل جانبی آن بسیار نادر است. با توجه به نقش اندوسکوپی در تشخیص و درمان بیماری‌های دستگاه گوارش و احتمال بسیار پایین انتقال بیماری‌ها به وسیله آن، هرگز نباید به دلیل ترس از انتقال بیماری در مواقعی که پزشک انجام این روش را صلاح می‌داند، از انجام آن خودداری کرد ولی اندوسکوپی حتما باید زیر نظر دکتر فوق تخصص گوارش انجام شود و باید از ضدعفونی دستگاه مطمئن شد.

بیمار می‌تواند از پزشک بخواهد غوطه‌وری دستگاه اندوسکوپ و ضمائم آن در ماده ضدعفونی را به او نشان دهد.

انجام اندوسکوپی در مطب‌ها یا بیمارستان‌های مجهز به ماشین اتوماتیک شستشوی دستگاه‌های اندوسکوپی، مطمئن‌تر است.

ضمنااگر بیماری مبتلا به بیماری‌های هپاتیت یا ایدز است، باید پزشک خود را حتما از این موضوع مطلع کند تا باعث انتقال بیماری به سایر افراد نشود.

تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :