1394/05/21 21:27

وقتی خُلق معده هم تنگ می‌شود

________________________________________
استرس و اضطراب زیاد، فقط شما را عصبی نمی‌کند، بلکه اعصاب سیستم گوارشی و در واقع معده و روده‌تان را نیز به‌هم می‌ریزد. 
________________________________________
به بیان دیگر استرس، ناراحتی های عصبی و اضطراب، روی سیستم گوارشی اثر گذاشته و سبب تحریک سیستم گوارش و اختلال ترشح یک سری هورمون ها یا میانجی های عصبی میان سیستم مغز، اعصاب و دستگاه گوارش بدن می شود که این امر در نهایت، تشدید بیماری های معده و روده یا تظاهر مشکلات و بیماری های نهفته گوارشی را به دنبال دارد.
 
استرس، زخم معده ایجاد نمی کند، ولی اگر شخصی بیماری معده مثل زخم معده یا اثنی عشر داشته باشد، استرس آن را تشدید می کند، اما به خودی خود، عامل ایجاد زخم معده یا التهاب روده نیست.
 
تحقیقات متخصصان نشان داده است هر گونه استرس و اضطرابی می تواند سیستم عصبی گوارش را مختل کند که این مساله موجب تشدید زخم معده و اثنی عشر می شود. در واقع زمانی که پزشکان پس از انجام آزمایش ها و بررسی های تشخیصی در یافتن علت بروز دردها و اختلالات گوارشی به نتیجه ای نمی رسند، بروز دردهای عصبی در معده و روده را بسیار محتمل می بینند.
 
رد پای اعصاب تحریک شده در دستگاه گوارش
دکتر جعفری می گوید: تحت تاثیر اختلالات عصبی از استرس گرفته تا اضطراب، ترشح یکسری میانجی های عصبی و در واقع هورمون ها که رابط بین اعصاب مرکزی و اعضای بدن است، دچار تغییر می شود و کارکرد آن عضو را مختل می کند.
 
حتی در بحث سندرم روده تحریک پذیر (سندروم روده تحریک پذیر نوعی اختلال روده ای بسیار شایع است که موجب گرفتگی، نفخ، اسهال و یبوست می شود)، روده تحت تاثیر این میانجی ها قرار می گیرد و حرکات آن تندتر یا کندتر از حالت معمول می شود که حاصل آن بروز اسهال یا یبوست های عصبی است.
 
اختلالات روانی همچون اضطراب و استرس های محیطی در ایجاد نفخ معده نیز بسیار موثر است. در واقع، افزایش گاز در معده و روده که به ایجاد نفخ منجر می شود و به شخص، احساس سنگینی سر دل، ورم و درد در اطراف ناف را می دهد، می تواند تحت تاثیر عوامل تنش زای روحی ایجاد شود.
استرس و به طور کلی اختلالات روانی، به خودی خود زخم معده یا التهاب روده ایجاد نمی کند، بلکه سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد که می تواند عامل تشدیدکننده بیماری های گوارشی باشد
هر معده دردی عصبی نیست 
این درست است که اختلالات عصبی دستگاه گوارش بسیار شایع است، اما این مساله نباید منجر به آن شود که هر دردی را در ناحیه شکم، درد عصبی معده تلقی کنیم و از پیگیری و ریشه یابی علت اصلی آن غافل شویم.
 
هر نوع درد و اختلال در دستگاه گوارش باید بر اساس سن و شرح حال بیمار و در صورت لزوم انجام آزمایشات تشخیصی، مورد ارزیابی قرار بگیرد تا بر عصبی بودن ریشه آن اطمینان حاصل شود.
 
البته نباید فراموش کنید استرس و به طور کلی اختلالات روانی، به خودی خود زخم معده یا التهاب روده ایجاد نمی کند، بلکه سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد که می تواند عامل تشدیدکننده بیماری های گوارشی باشد.
 
دردهای عصبی گوارشی بیشتر در سنین پایین یعنی زیر چهل سالگی افراد را درگیر می کند و شدت آن نیز به حدی نیست که شخص را از شدت درد از خواب بیدار کند. همچنین بر خلاف بیماری های جسمی گوارشی، علامت شان پایدار نیست و پس از مدتی برطرف می شود.
 
از سوی دیگر این نوع دردها طی شرایط اضطرابی یعنی هنگام امتحانات یا طی دوره های خاص زندگی و تحت تاثیر اتفاقات یا حوادث ناگوار و ناگهانی بروز پیدا می کند. 
 
همچنین بروز علائم خطر در دستگاه گوارش چون خستگی، کاهش وزن و اشتها، وجود خون در مدفوع، تهوع و استفراغ شدید و اسهال شدید را نباید ناشی از اختلالات عصبی دانست.
 
نباید فراموش کرد که عمده ترین عوارض گوارشی ناشی از استرس شامل سوزش معده و شدت گرفتن روند بازگشت اسید معده می شود. 
به بیان دیگر، استرس عامل تشدیدکننده عارضه رفلاکس معده و مری، زخم معده، اثنی عشر و سندرم کولون تحریک پذیر است.
 
کنترل استرس سخت، اما ممکن
شاید کنترل کامل استرس در زندگی های پردغدغه امروزی اصلا ممکن نباشد، اما می توان تا حد زیادی عوامل استرس زای غیرضروری را از زندگی حذف کرد.
 
به علاوه متخصصان گوارش می توانند با بهره گیری از درمان های دارویی، حساسیت های سیستم اعصاب را نسبت به دستگاه گوارش افرادی که دچار دردهای عصبی معده و روده می شوند، کم کنند.
 
البته توجه به نکات تغذیه ای و خودداری از ریزه خوری و ممانعت از مصرف مواد غذایی غنی از قند و چربی و فاقد فیبرهای غذایی نیز می تواند در کاهش دردهای عصبی معده موثر باشد.
 
فراموش نکنید تغذیه سالم و متنوع که حاوی انواع ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدن باشد، در کنار خواب کافی و منظم و یک برنامه ورزشی و تحرکی سبک، ولی روزانه از عواملی است که باعث کاهش اثرات استرس بر دستگاه گوارشی و دیگر اعضای بدن می شود.
در صورتی که فرد جوانی به صورت مکرر در شرایط استرس‌زا قرار داشته باشد و مشکلات گوارشی نیز تکرار شود، بیماری به دلیل مشکل روانی است و می‌توان به سادگی آن را حل کرد
«به دلیل گستردگی اعصاب در احشاء، سیستم گوارشی با وضعیت عصبی ارتباط نزدیکی دارد و به همین دلیل نیز ممکن است حالات عصبی مختلف، تغییراتی در سیستم گوارش ایجاد کنند.
 
حالات روحی و روانی در بیش از 50 درصد مشکلات گوارشی تاثیر‌گذار است، اما این بدان معنا نیست که این مشکلات گوارشی تنها به دلیل مشکلات روانی ایجاد شده باشد، بلکه بیشتر اوقات، مشکل زمینه‌ای دیگری وجود دارد و حالت عصبی خاص نیز آن مشکل را تشدید می‌کنند.
 
در موقعیت‌های خطرناک و استرس‌زا و یا شرایطی که برای فرد اهمیت زیادی دارد، گیرنده درد در سیستم گوارشی تحریک شده و فرد دچار درد می‌شود و حتی نفخ و دیگر حالت‌های گوارشی نیز رخ می‌دهد.
در برخی بیماری‌ها نیز جسم فرد مشکلی ندارد، ولی به دلیل مشکل روانی، درد جسمی مشاهده می‌شود.
 
در صورت وجود مشکل گوارشی باید به مکان و زمان دقت شود. 
در صورتی که فرد جوانی به صورت مکرر در شرایط استرس‌زا قرار داشته باشد و مشکلات گوارشی نیز تکرار شود، بیماری به دلیل مشکل روانی است و می‌توان به سادگی آن را حل کرد.
 
در صورتی که فرد سالمندی با مشکلات گوارشی مراجعه کند و علایم بیماری نیز رو به پیشرفت باشد، باید تحت بررسی قرار گیرد تا مشکل او مشخص شود.»
 
 
« سوء‌ هاضمه یکی از مشکلات شایع دستگاه گوارشی است که با افزایش مشکلات عصبی، روانی و استرس تشدید می‌شود.
 
زخم‌های دستگاه گوارش مثل زخم معده، افزایش اسید معده که منجر به سوزش سردل می‌شود و بدخیمی دستگاه گوارش از دیگر علل موثر در ایجاد این بیماری هستند.
 
این بیماری که معمولا با سنگینی بعد از غذا، سیری زودرس، احساس درد سردل و گاهی حالت تهوع و استفراغ شناخته می‌شود، در سنین مختلف متفاوت است و پزشک معالج، با توجه به سن بیمار، اقدامات درمانی را آغاز می‌کند.
 
در صورت مشاهده این مشکلات در افراد زیر چهل سال، وجود میکروب " هلیکو باکتر پیلوری " مورد بررسی قرار گرفته و تست های آزمایشگاهی انجام می شود و با اطمینان از وجود بیماری، پزشک می کوشد میکروب را از بین ببرد.
 
کم خونی، استفراغ، کاهش وزن، بی اشتهایی و سابقه سرطان معده در بستگان درجه یک از جمله مواردی هستند که بیماری را در افراد زیر چهل سال خطرناک تر از موارد عادی می کند و با انجام معاینه بدنی، تشخیص توده در بدن و غدد لنفاوی به همراه آندوسکوپی، پزشک نسبت به شرایط بیماری در بدن اطمینان می یابد.
 
بر اساس سطح ضایعه در بیماری، اقدامات درمانی نیز متفاوت است که در صورت شناسایی میکروب، پزشک می کوشد آن را از بین برده و چنانچه مشکلات بیمار به سنگینی سردل و تهوع محدود شود، داروهایی که سریع تر معده را تخلیه می کند و یا در کاهش استرس موثر هستند، تجویز می شود.
 
با توجه به علایم بیمار توصیه می شود فرد از خوردن آب در بین غذا خودداری کند، از حجم غذای خود در هر وعده بکاهد، غذاهای تحریک کننده و نفاخ مانند حبوبات، کلم، نوشابه، پیاز خام و همچنین غذاهای چرب را که سبب تاخیر در تخلیه معده می شود را از برنامه غذایی خود حذف کند.»
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
Where you can buy Louis Vuitton Replica : Evening Handbags - Essential Have For Each Fashion Conscious Lady Buying lady's handbag should be deemed as an investment considering that it has become a necessity for women. Some women are not conscious of which handbag truly fit their style and would often buy the wrong genre. When this happens, the handbag turns into a forgotten item and thrown away; there goes your $220 branded handbag! But that should not occur and as almost as much as possible, try purchaser something that may be valued at your money and keeping. A large handbag should not be carried around by a petite lady and quite a small handbag should never be used through larger woman either. A handbag should be complimenting with the body frame of the that is applying it. While you're picking out a handbag for yourself be certain to look inside mirror allowing you to see the hho booster actually suits you. Making sure will save you the time and also the hassle obtaining home in order to realize that the too big or small for a. Regardless of where you go and safety measure do it's not always important to look the best and portray an attractive appearance. Part of this means ensuring anyone might have the correct accessories and none is far more important in contrast to right handbag. There are even websites that offer additional features like design it yourself and preview application. With this kind of feature, great be 1 who will determine where the photo in order to placed ultimately handbag, the actual size of the picture should be, what background you want for the handbag, and also other design concepts specific niche market. You can even add some caption. But one particular item, the handbag hook, has not really been which can lessen crime rates but additionally looks intriguing. You simply place the lovely top of the hook on the table and also your handbag from the hook itself. Clean and relatively new - Your handbag should definitely be neat and polished about the. While your handbag does not have end up being brand new, you do not need to carry one that looks ragged or has seen its better days. While an unique designer bag is not cheap, think about it an investment that will stand the test of serious amounts of make you the center of attention anywhere you go. picture purse, fake designer leather
fake louis vuitton belt LOUIS VUITTON sunglasses replica replica Louis Vuitton supreme Backpack louis vuitton artsy replica louis vuitton messenger bag replica louis vuitton duffle bag replica Replica Louis Vuitton sunglasses louis vuitton neverfull replica fake louis vuitton crossbody louis vuitton messenger bag replica louis vuitton backpack replica fake louis vuitton backpack louis vuitton fake fake louis vuitton tas kopen louis vuitton nep tas kopen louis vuitton outlet nederland copie louis vuitton replique Sac Louis Vuitton Sac louis vuitton pas cher chine imitaciones louis vuitton espana bolsos louis vuitton outlet louis vuitton outlet espana borse false louis vuitton napoli imitazioni louis vuitton borse louis vuitton imitazioni perfette online zaino louis vuitton falso borse louis vuitton false borsa louis vuitton replica imitazioni louis vuitton taschen aus der türkei online kaufen Louis Vuitton China online Shop louis vuitton imitate kaufen louis vuitton imitate kaufen Louis Vuitton replica louis vuitton tasche gefälscht kaufen gucci replica fake dior saddle bag Replica Fendi Backpacks replica goyard replique sac hermes replique sac ysl Sac chanel pas cher chine handbags replica Australia cheap hermes bags from china chanel replica Hermes replica uk chanel imitazioni perfette knock off chanel bags imitazioni borse gucci gucci imitazioni borse gucci imitazioni imitazioni dior imitazioni borse dior fake gucci bags sac gucci pas cher chine dior tasche replica imitazioni hermes gucci belt replica hermes imitazioni