1394/05/21 21:24

مصرف مایعات موجب کاهش اختلالات معده ای و روده ای

مصرف مایعات موجب کاهش اختلالات معده ای و روده ای ناشی از تمرین در ورزشکاران می شود

 

توانایی یک ورزشکار به منظور رسیدن به یک اجرای بهینه در فعالیت های ورزشی ترکیبی ازعملکرد صحیح اجرای عضلانی- جسمانی، تحمل دربرابراسترس، کارکرد کنترل شده سیستم ایمنی و سازگاری با استرس های فیزیکی و جسمانی است.

در این شبکه پیچیده سیستم ایمنی کنترل کننده دستگاه گوارش( مسیرمعده ای - روده ای) بخشی از سیستم ایمنی کل  است ، که سازگاری و بازیافت مجدد ورزشکار را کنترل و تنظیم می کند. برخورداری از یک سیستم ایمنی روده ای- معده ای متعادل و سالم ورزشکار را در مقابل پاتوژن های مضر حمایت می کند.

این نتایج مبین آن است که تمرینات استقامتی طولانی مدت و شدید تاثیرات عمیقی را برعملکرد دستگاه گوارش بر جای می گذارد. درشرایط استرس های مکانیکی و شیمیایی همانند شرایط تمرین، صحت و تندرستی عمل بلوکه ای موکوسال شبکه معده ای- روده ای آسیب می بیند.

همچنین تهوع، استفراغ، نفخ، کرامپ و خونروی از دیگر مواردی است که پس از تمرینات شدید اتفاق می افتد از سوی دیگر به دلیل کاهش جریان خون، دستگاه گوارش در هنگام فعالیت ورزشی و بروز ایسکیمی، هورمون های معده رها شده و باعث کاهش در میزان جذب یون سدیم و افزایش ترشح مایعات در معده و در نهایت اسهال می شود.

گفتنی است، شواهد متعددی وجود دارد که بیانگر آن است که شبکه ایمنی تنظیم گر دستگاه گوارش بر روی کنترل سیستم ایمنی سراسر بدن نقش اساسی را بازی می کند. بنابراین ضروری به نظر می رسد که به نقش احتمالی شبکه ایمنی دستگاه گوارش به منظور برقراری سلامتی و بهبود اجرای ورزشکار پرداخته شود.

 

متاسفانه معده ارگانی نیست که تحت شرایط تمرین، سازگاری و توسعه یابد، بنابراین توجه به اهمیت رفتارغذایی و چگونگی آن در طی تمرینات از حساسیت بالایی برخوردار است، به ویژه این که رعایت تغذیه بر طبق اصول علمی یک عامل مهم در جلوگیری از توسعه اختلافات این شبکه می باشد و در مجموع بر روی توانایی ورزشکار موثر است.

با توجه به ارتباطی که بین چگونگی تغذیه و سطح ایمنی شبکه معده ای روده ای وجود دارد، آشکار است که سوء تغذیه، کمبود ریزمغذی ها علاوه برعفونت، ضربه یا استرس های روانی فیزیکی عمیقا بر تولید و ترشح میانجی های فعال موجود در سیستم ایمنی اثر گذاراست.

همه این عوامل اثرات منفی قابل توجهی را بر سیستم ایمنی معده ای- روده ای از جمله میزان ترشحIG-A بر جای می گذارد.

عدم برقراری تعادل مناسب بین عوامل فوق ، منجر به از دست دادن عملکرد صحیح ایمنی معده ای - روده ای و افزایش حساسیت به پاتوژن ها شده، عفونت ویروسی و سایر عفونت های فرصت طلب را به همراه دارد. بنابراین به دلیل تاثیر تمرینات شدید بر روی گوارش و جذب مایعات و مواد غذایی توصیه می شود که ورزشکاران غذاهایی با کیفیت بالا همراه با مکمل های غذائی ضروری را به منظور حفظ تندرستی و کارکرد بهینه ایمنی واجرای مطلوب را انتخاب نمایند.
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :