1394/07/12 13:49

روند عمل جراحی آپاندیس

امروزه جراح می تواند عمل جراحی آپاندکتومی را به دو روش انجام دهد:

از طریق عمل باز یا از طریق تکنیک لاپاروسکوپی

روش عمل باز: در این روش، جراح یه برش کوتاه در پوست و لایه چربی زیر آن ایجاد می کند. سپس عضلات دیواره شکم جدا شده و پریتوئن مشخص می شود که به صورت آستری اطراف حفره شکمی را گرفته است. پریتوئن بریده می شود تا سکوم  یعنی بخشی از روده بزرگ که آپاندیس به آن متصل شده است، مشخص شود. بعد از اینکه روده باریک به کناری زده شد، آپاندیس با دقت از بافت های اطراف جدا می شود. عروق خونی اطراف محل نیز بسته می شود.
در این زمان آپاندیس بسته و جدا می شود. سپس آپاندیس برای آزمایش به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود. محل برداشت آپاندیس به سمت سکوم قرار داده می شود. در نهایت پریتون، عضلات دیواره ای و برش پوستی بسته می شود. بستن پوست بوسیله بخیه و یا  با استفاده از بست های آهنی کوچک انجام می شود.
روش لاپاروسکوپی: جراح حین عمل جراحی برداشت آپاندیس از لاپاروسکوپ برای مشاهده داخل حفره شکمی استفاده می کند. لاپاروسکوپ لوله فلزی طویلی است که دارای لنزی می باشد که به دوربین تلویزیونی متصل می باشد. جراح می تواند مستقیما از طریق مانیتور تلویزیون عمل را انجام دهد. ابزارهای جراحی به نام کانولا از طریق منافذ کوچک دیگری وارد شده و برای برداشت آپاندیس مورد استفاده قرار می گیرد.
آپاندکتومی بوسیله لاپاروسکوپ جایگزین مناسب و بی خطری برای روش عمل باز می باشد. در سال های اخیر بین این دو روش ، تفاوتی در زمینه هزینه های بیمارستانی، مدت بستری شدن بیمار در بیمارستان و بروز عفونت وجود ندارد. هرچند در روش لاپاروسکوپی نسبت به روش عمل باز  بیمار زودتر می تواند فعالیت های روز مره خود را از سر بگیرد. این روش برای هر بیماری مناسب نمی باشد و این بستگی به شما و جراح شما دارد که تصمیم بگیرید کدام روش برای شما مناسب تر است.

تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :