1394/05/20 21:39

گاز و نفخ روده ای

منشا گازهای روده ای؛ گازهای بلعیده شده ( Aerophagia  ) ، تولید گاز در دستگاه گوارش در نتیجه پروسه هضم و عملکرد باکتری ها می باشد. گازهای روده ای عبارتند از نیتروژن ، اکسیژن ، دی اکسید کربن ، هیدروژن و در برخی افراد متان . به طور طبیعی در حدود 200 ml  گاز در روده  وجود دارد و هر فرد در هر روز به طور متوسط 700 ml گاز دفع می کند. عدم تحرک جسمی ، کاهش حرکات دستگاه گوارشی ، آئروفاژی ، ترکیبات موجود در رژیم غذایی و برخی بیماریهای خاص دستگاه گوارش ، منجر به تغییر میزان گاز موجود در دستگاه گوارش و علائم مختلف می گردند.جویدن با دهان بسته ، خوردن آرام و امتناع از نوشیدن مایعات با نی و جویدن آدامس ، از آئروفاژی جلوگیری می کند.
عواملی که حرکت و دفع گاز را می افزایند عبارتند از : راست ایستادن ، ورزش ملایم و ماساژ شکمی . همچنین برخی عوامل غذایی حرکت گازها در رود ه کوچک را کند می کنند ؛ حرکت گازها در روده کوچک به دنبال مصرف غذاهای پرکالری و پرچربی کند می شود.
تولید گاز ممکن است در روده کوچک و معده به علت تخمیر باکتریال خصوصاً تخمیر کربوهیدرات ها رخ دهد و باعث اتساع شکمی و ناراحتی شکمی شود. رشد بیش ازحد باکتری ها ممکن است در روده کوچک به علل مختلف اتفاق بیفتد. روده کوچک به نسبت کولون تحمل کمتری برای نگهداری گازها دارد و اتساع روده در اثر تجمع گازها باعث ایجاد حس درد می شود . افزایش مقادیر دی اکسید کربن و هیدروژن و بعضی مواقع متان درگاز رکتومی به همراه کاهش PH مدفوع ، نشانگر تخمیر زیاد باکتریایی سوبسترای قابل تخمیر است . مقدار گاز تولیدی به تجمع میکروارگانیسم های موجود درکولون نیز بستگی دارد. مصرف زیاد فیبر رژیمی ( علی الخصوص فیبر محلول ) ، نشاسته مقاوم ، لاکتوز در افرادی که عدم تحمل به لاکتوز دارند یا مصرف فروکتوز یا قندهای الکلی  نظیر سوربیتول در مقادیر متوسط  ممکن است منجر به افزایش تولید گاز در کولون گردد .
مصرف فروکتوز در فرم ساکارز یا ( high-fructose corn syrup  ) HFCS به خوبی جذب می شود ولی زمانی که به صورت تنها یا در مقادیر زیاد ( به عنوان عمده ترین قند موجود در رژیم غذایی ) مصرف شود به خوبی تحمل نمی شود . 20- 10 گرم فروکتوز در کودکان یا 25 گرم در بزرگسالان منجر به ایجاد علایم سوء جذب  می گردد.
درمان پزشکی تغذیه ای در نفخ و افزایش تولید گازهای روده ای :

بایستی مشخص گردد که مشکل بیمار افزایش تولید گاز است یا عدم دفع آن  ، و نیز علت اینکه چرا بیمار جدیداٌ این علائم را نشان می دهد و یا علائمش افزایش داشته است مشخص گردد. بررسی تاریخچه پزشکی بیمار با در نظر گرفتن عوامل مستعد کننده و درمان بیماریهای زمینه ای ایجاد کننده علائم باید قبل از شروع تغذیه درمانی پزشکی انجام گردد. یکی از مواردی که باید از دیدگاه تغذیه ای مورد توجه واقع گردد، عدم تحمل به لاکتوز می باشد . عفونت ویروسی و یا عفونت اخیر دستگاه گوارش می تواند منجر به صدمه قابل توجه به تولید گاز در فرد گردد . مواد غذایی حاوی رافینوز ( کربوهیدرات مقاوم به هضم ) نظیر لوبیاها ، کلم ، کلم ژاپنی ، بروکلی ، مارچوبه و برخی از غلات کامل نیز تولید گاز را افزایش می دهند.
میکروفلور روده بعد از گذشت مدت زمان مشخصی پس از افزایش فیبر رژیمی تغییر می نماید ، علیرغم  وجود مطالعات تصادفی ، افزایش تدریجی فیبر رژیمی به همراه مصرف مقادیر کافی مایعات منجر به کاهش شکایات مرتبط با تولید گاز می گردد.
غیر فعال بودن ، عدم تحرک فیزیکی و انسداد جزئی ممکن است در ناتوانی در دفع گاز تولیدی دخیل باشند. افزایش تحرک فیزیکی یا ورزش ممکن است در صورت عدم وجود انسداد و سایر عوامل زمینه ای به دفع گاز از رکتوم کمک کند.
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :