1394/05/20 21:36

کمبودهای آنزیم های حاشیه مسواکی روده

کمبودهای آنزیم های حاشیه مسواکی روده

کمبود دی ساکاریدازهای موجود در حاشیه مسواکی روده در نتیجه نقایص مادرزادی نادر نظیر سوکراز ، ایزومالتاز یا کمبود لاکتاز در نوزادان می باشند. اشکال ثانویه کمبود ناشی از آسیب اپی تلیوم روده ( مثل بیماری کرون یا سلیاک)، شکل وراثتی اکتسابی ( مثل کمبود لاکتاز ) که معمولاً پس از کودکی بروز می کند ، اما ممکن است در دو سالگی نیز دیده شود ، می باشد

  عدم تحمل لاکتوز  
عدم تحمل لاکتوز سندرمی با علائم اسهال ، درد شکمی و نفخ می باشد که به دنبال مصرف لاکتوز دیده می شود. عدم تحمل ثانویه لاکتوز نیز ممکن است در اثر عفونت روده باریک ، اختلالات التهابی ، HIV یا سوء تغذیه ایجاد شود. همچنین در کودکان عمدتاً به صورت ثانویه در نتیجه عفونت باکتریایی و یا ویروسی ایجاد می شود. سوء هضم لاکتوز به همراه تمام علائم آن ممکن است در IBS بزرگسالان یا در کودکان با شکم درد مقاوم به درمان نیز دیده شود ، حتی اگر فعالیت لاکتاز آنها طبیعی باشد. 70 درصد بزرگسالان در کل دنیا ، علی الخصوص سیاه پوستان ، آسیائی ها و ساکنان آمریکای جنوبی کمبود لاکتاز دارند، اما شیوع دقیق آن در امریکا به علت کمبود مطالعات مشخص نمی باشد.
فعالیت لاکتاز نوعاً در زمان از شیر گرفتن تا حدود 10 درصد میزان نوزادی کاهش می یابد . عدم تحمل لاکتوز درکودکان زیر 6 سال اندک بوده ، اما به تدریج در دوران کودکی افزایش یافته و در سن 16-10 سالگی به حداکثر مقدار خود می رسد. حتی در بزرگسالی که فعالیت لاکتاز در سطح بالائی باقی می ماند، میزان لاکتاز در حدود نصف ساکاریدازها نظیر سوکراز ، آلفا دکستریناز یا گلوکوآمیلاز می باشد. کاهش لاکتاز عموماً هیپولاکتازیا نامیده می شود.
در بالغینی که کاهش بیان ژن لاکتاز دیده شده است ، افزایش خطر سرطان کولون گزارش گردیده است.مصرف مقادیر کم ، عوارض کمتری ایجاد می کند زیرا هم SCFAs به سهولت جذب می گردند و هم اینکه گازها یا جذب می شوند یا دفع . مقادیر بیشتر معمولا بیشتر از 12 گرم که در غذایی واحد مصرف می شود ( مقدار لاکتوزی که در یک لیوان 240 سی سی شیر وجود دارد)ممکن است باعث ورود سوبسترای بیشتر از مقدار قابل مصرف توسط فرایندهای طبیعی به کولون گردد. همچنان که در مورد هر قند جذب نشده صادق است ، لاکتوز می تواند با فعالیت اسمزی ، آب مدفوع را افزایش و تخمیر باکتری های روده ای را تسهیل نماید. این امر به بادکردگی شکمی ، عبور گازکولونی و کرامپ ها منجر می شود. در برخی موارد مدفوع شل یا اسهال ممکن است رخ دهد.

روش های تشخیص هیپولاکتازیا :
1) سابقه علائم GI که پس از مصرف شیر رخ دهد .
2) آزمایش هیدروژن بازدمی
3) غیر طبیعی بودن تست تحمل لاکتوز 
در تست تحمل لاکتوز 50 گرم لاکتوز به طریق دهانی مصرف می شود ، اگر فعالیت لاکتاز بیمار ناکافی باشد ، گلوکز خون کمتر افزایش یافته و عوارض GI ممکن است ظاهر شود. از آنجا که در صورت عدم هضم لاکتوز در روده باریک ، تولید هیدروژن به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد ، هیدروژن به داخل خون  جذب و از ریه ها دفع می گرددکه می توان از آن به عنوان آزمایشی دیگر برای سوءجذب لاکتوز استفاده نمود. تست هیدروژن بازدمی افزایش میزان دفعی را 60 تا 90 دقیقه پس ازمصرف نشان می دهد . اخیراً تست تحمل لاکتوز با مقادیر کمتر از 50 گرم لاکتوز صورت می گیرد تا تقریباً نزدیک به مقادیر معمول مصرفی باشد.
درمان تغذیه ای برای عدم تحمل به لاکتوز:
علائم عدم تحمل به لاکتوز با کاهش مصرف مواد غذایی حاوی لاکتوز از بین می روند. افرادی که از لبنیات استفاده نمی کنند بایستی مکمل کلسیم دریافت نمایند. رژیم عاری از لاکتوز برای این افراد ضرورتی ندارد. اکثر افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند قادر به مصرف مقداری لاکتوز (12 – 6 ) بدون علائم عمده ، علی الخصوص به همراه غذاها یا به شکل پنیر یا لبنیات تخمیر شده هستند. بیشتر بزرگسالان مبتلاء به عدم تحملا به لاکتوز اگر به تدریج و طی چندین هفته میزان مصرفی را افزایش دهند ، در نهایت قادر به عادت نمودن و تحمل 12 گرم ≤ لاکتوز در شیر خواهند بود. ظاهراً افزایش تدریجی و مداوم لاکتوز باعث افزایش تحمل نه به دلیل القای لاکتاز بلکه بدلیل تغییر فلور میکروبی کولون می شود. این حالت با مصرف لاکتولوز که از نظر بیوشیمیایی مشابه لاکتوز اما کربوهیدرات غیر قابل جذب است ، دیده می شود . میزان تحمل افراد مختلف بستگی به آداپتاسیون کولونی آنها دارد ، مصرف مداوم لاکتور در افرادی که مبتلا به عدم تحمل لاکتوز می باشند ،  می تواند آستانه تحمل آنها در ارتباط با محصولات لبنی را بیفزاید . آنزیم لاکتاز و محصولات لبنی فرآوری شده با لاکتاز نظیر Lactaid  برای افرادی که این اختلال را دارند در دسترس می باشند. محصولات تجاری می توانند از نظر تاثیر متفاوت باشند. اغلب فراورده های لبنی جامد یا نیمه جامد نظیر پنیر کهنه بخوبی تحمل می گردند، زیرا تخلیه معدی این مواد غذایی آهسته تر از نوشابه های لبنی صورت می گیرد. تحمل به ماست ممکن است نتیجه گالاکتوزیداز میکروبی در محیط باکتریائی باشد که هضم لاکتوز را در روده تسهیل می نماید . وجود گالاکتوزیداز در ماست بستگی به نوع ماست و روش فراوری دارد. چون این آنزیم میکروبی به یخ زدن حساس است . ماست یخ زده به خوبی تحمل نمی شود اما افزودن پروبیوتیک ها ممکن است این شرایط را تغییر دهد.

  سوءجذب فروکتوز:
مصرف فروکتوز در سال های اخیر به دلیل مصرف شربت ذرت حاوی فروکتوز HFCS در نوشیدنی های غیر الکلی و محصولات نانوایی افزایش چشمگیری داشته است. روده کوچک در انسان توانایی محدودی در جذب فروکتوز درمقایسه با جذب سریع و کامل گلوکز دارد. تست هیدروژن بازدمی نشان میدهد در 75 درصد افراد مصرف کننده 50 گرم فروکتوز خالص ، بازجذب این قند ناکامل می باشد.
جذب فروکتوز در صورت مصرف با گلوکز ( مانند ٱنچه در ساکارز دیده می شود ) افزایش می یابد چراکه گلوکز مسیرهای جذب فروکتوز را تحریک می نماید. میزان جذب فروکتوز به مقادیر مصرفی ٱن نیز وابسته می باشد ، چرا که درمطالعات دیده شده است که 50 درصد افراد ، تست هیدروژن مثبت در دریافت  25 گرم و 75 درصد افراد نتیجه مثبت در دریافت 50 گرم فروکتوز نشان داده اند . درمطالعات ، افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر ( IBS ) نسبت به تولید گاز ، نفخ و درد حاصل از سوءجذب فروکتوز حساسیت بیشتری نشان داده اند و افراد مبتلا به سندرم رشد بیش از حد باکتری در روده کوچک (SIBO ) حتی در مقادیر نرمال مصرف فروکتوز نیز علائمی نشان داده اند.

درمان تغذیه ای در سوءجذب فروکتوز:
افراد مبتلا به سوءجذب فروکتوز و یا سایر اختلالات گوارشی در صورت مصرف موادغذایی که مقادیر متعادل فروکتوز و گلوکر دارند، معمولا مشکلی نخواهند داشت . این افراد باید از مصرف مواد حاوی فروکتوز زیاد مانند گلابی ، سیب ، انبه و گلابی آسیایی پرهیز نمایند، چراکه این ترکیبات محتوای فروکتوز بیشتری نسبت به گلوکز دارند. مصرف مقادیر زیادی میوه خشک و ٱبمیوه ها ممکن است منجر به مشکلاتی در این افراد گردند چراکه محتوای فروکتوز به ازای هر سروینگ این مواد نیز زیاد می باشد. مواد شیرین شده با شربت ذرت نیز برخلاف مواد شیرین شده با ساکارز ، احتمالاً منجر به علائم بیشتری در افراد مبتلا به سوءجذب فروکتوز خواهند گردید. 
متابولیسم کبدی فروکتوز مشابه اتانول می باشد، زیرا هردوی این مواد منجر به سنتز denevo  لیپید ( لیپوژنز ) شده ، بنابراین منجر به مقاومت کبدی به انسولین ، دیس لیپیدمی و استئاتوز کبدی می گردند.
میزان تحمل و عدم تحمل فروکتوز از شخصی به شخص دیگر متغیر بوده و تغذیه درمانی افراد باید به صورت انفرادی انجام گردد. 

 
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :