1394/05/20 21:34

سندرم رشد بیش از حد باکتری ها

سندرم رشد بیش از حد باکتری ها ( قوس کور ) (SIBO )

 

سندرم قوس کور نتیجه اختلالی است که منجر به رشد بیش از حد باکتری ها می گردد؛ اسید معده ، صفرا و آنزیم های پانکراسی دارای اثرات از بین برنده و متوقف کننده رشد باکتری ها می باشند. رشد بیش از حد باکتری ها در اثر توقف حرکات روده در بیماری انسدادی ، رادیوتراپی یا جراحی روده اتفاق می افتد. از جمله عمده ترین عوارض رشد بیش از حد باکتری ها ، اسهال مزمن در نتیجه اختلال در جذب چربی ها می باشد. باکتریها ، نمک های صفراوی را   دکنژوگه می کنند که در این شکل در تشکیل میسل اثربخشی کمی دارند. سوء جذب کربوهیدرات ها بدلیل  جراحت و آسیب لبه مسواکی ناشی از اثرات سمی فراورده های کاتابولیسم باکتریایی و کاهش آنزیم ها رخ می دهد . افزایش تعداد باکتری ها باعث استفاده ویتامین B12   برای رشد خود باکتری می گردد ولی این باکتری ها اسید فولیک را بعنوان محصول جانبی متابولیسمی خود تولید می نمایند. بنابراین کمبود B12   و سطوح نرمال و یا افزایش یافته اسید فولیک در سندرم SIBO رایج می باشد.عملکرد تخمیری باکتریها بر کربوهیدرات ها و تولید گاز هیدروژن و متان ، منجر به نفخ و بادکردگی می گردد.

 

درمان پزشکی

درمان برای کنترل رشد باکتری ها به وسیله آنتی بیوتیک ها ، پروبیوتیک ها و پره بیوتیک ها و بعضی اصلاحات جراحی برای سندرم قوس کور انجام می پذیرد.

 

درمان تغذیه ای برای سندرم قوس کور

بخشی از مشکلات در این اختلال ، کربوهیدرات هایی هستند که به بخشی از روده که میکروب ها در آن مستقر شده اند رسیده و بعنوان سوختی برای پرولیفراسیون آنها محسوب می گردند و متعاقب این عمل گازها و اسید های آلی تولید می گردد. رژیم با محدودیت مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده که به سادگی تخمیر می شوند ( مثل لاکتوز ، فروکتوز ، قندهای الکلی ) و جانشینی آن ها با غلات کامل ، سبزیجات و الیگوساکاریدها می تواند رشد باکتری ها را محدود کرده و تحرک را افزایش دهند.

بعضی از مطالعات اثر مثبت پره بیوتیک ها و پروبیوتیک ها در پیشگیری و درمان تغییرات حرکتی دستگاه گوارش ، جراحات آناتومی غیر طبیعی دستگاه گوارش و وجود ارگانیسم های پاتوژن فرصت طلب مانند کلستریدیوم دیفیسیل و ... را نشان داده اند.  به علت اینکه ویتامین B12   در جریان تخمیر از بین می رود و بعضی مواد مغذی دیگر هم ممکن است کمبود داشته باشند ، وضعیت این مواد مغذی باید مورد ارزیابی قرار گیرد. در صورتی که نمک های صفراوی بدلیل تجزیه کافی نباشد ، MCT می تواند به عنوان منبع انرژی و چربی مورد استفاده قرار گیرد.

 

تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :