1394/05/20 21:32

سندرم دامپینگ

سندرم دامپینگ

سندرم دامپینگ پاسخ فیزیولوژیک به حضور مقادیر بیش از حد طبیعی غذا و مایعات هایپرتونیک در قسمت ابتدایی روده کوچک می باشد. سندرم دامپینگ در نتیجه عمل جراحی و یا بدون آن نیز ممکن است ایجاد گردد. اکثر علائم را می توان با وارد نمودن دزاژ بالای گلوکز به داخل ژژنوم در افراد سالم نیز ایجاد کرد. این سندرم ممکن است در نتیجه گاستروکتومی  کلی یا جزئی و دستکاری دریچه پیلور ، فوندوپلیکیشن و روش های بای پس معده به منظور درمان چاقی نیز بروز کند.

علائم سندرم دامپینگ در سه مرحله ابتدایی ، میانی و انتهایی مشخص می گردد :
 مرحله اول شامل علائم دستگاه گوارش و وازوموتور می باشد، احتمال دارد فرد دچار احساس پری شکم و حالت تهوع ، 10 تا 30 دقیقه بعد از خوردن هر وعده شود که ممکن است به گردش بد و نا مناسب مواد غذایی و مایعات در روده کوچک نسبت داده شود. تخلیه سریع معده منجر به ورود مواد هایپراسمولار به درون روده می گردد، بعلاوه مقداری از مایعات از گردش عمومی به روده کوچک منتقل می شود . بیماران مبتلا به علائم اولیه سندرم دامپینگ دچار کاهش مقاومت عروق محیطی و احتمالاً کاهش منبع خونی لایه احشایی می شوند . 
 درمرحله میانی که معمولاً بعد از 20 دقیقه تا یک ساعت پس از صرف غذا رخ می دهد ، بیمار دچار نفخ شکم و افزایش دردهای ناشی از گرفتگی عضلات شکم و اسهال می شود . علائم مربوط به کولون احتمالاً با افزایش سوءجذب کربوهیدرات ها و سایر مواد غذایی و متعاقباً التهاب لایه های مدخل ورودی کولون در رابطه است.
 مرحله انتهایی که 1 تا 3 ساعت پس از صرف غذا رخ میدهد ، با واکنش کاهش قندخون در ارتباط است . گاهی اوقات به هایپو گلیسمی تغذیه ای مربوط می شود .دراین مرحله بیمار ممکن است دچار تعریق ، احساس دلشوره ، ضعف ، لرزش و گرسنگی و مشکلات تمرکز شود. تخلیه  زود هنگام همانند هیدرولیز و جذب کربوهیدرات سبب تولید و ترشح مقدار زیاد انسولین و بالا رفتن آن و متعاقباً پایین آمدن سطح گلوکز خون می شود . به نظر می رسد تغییرات سریع در سطح گلوکز خون و ترشح پپتیدهای روده ای ، پلی پپتید محرک تولید انسولین (GIP ) و پلی پپتید شبه گلوکاگون 1 ( GLP-1 ) ، حداقل تا حدی برای بروز این علائم مسئول باشند.
درمان : 
تغییرات رژیمی غالباً موثر بوده و اولین درمان نیز می باشند. مهارکننده های تخلیه سریع معده و کاهنده های سرعت حرکت دستگاه گوارش مانند ٱکاربوز که مهارکننده هیدرولیز کربوهیدرات ها و مداخله کننده با جذب آنها بوده و اکروتاید که مهارکننده ترشح انسولن می باشد نیز موثر هستند.
رژیم  درمانی در سندرم دامپینگ :
 در سندرم  دامپینگ کاهش وزن و سوءتغذیه در نتیجه تغذیه ناکافی ، سوءجذب و وجود هر دو دیده می شود . 
 پروتئین ها وچربی ها بهتر از کربوهیدرات ها تحمل می گردند، زیرا آهسته تر به مواد اسمزی هیدرولیز می گردند. 
 کربوهیدرات های ساده نظیر لاکتوز ، سوکرز و دکستروز ، سریعتر هیدرولیز شده و لذا نیازمند محدودیت مصرف هستند ، اما کربوهیدرات های کمپلکس را می توان در رژیم استفاده نمود . 
 مایعات به سرعت وارد ژژنوم می شوند و لذا بعضی از بیماران ممکن است مشکلاتی در تحمل مایعات به همراه غذا داشته باشند . بیماران مبتلا به علائم شدید تر باید مصرف مایعات به همراه غذا را محدود نموده وفقط در فواصل مصرف غذا بدون مصرف مایعات بهمراه مواد غذایی جامد ، مایعات مورد نیاز خود را دریافت نمایند. 
 دراز کشیدن بلافاصله پس از صرف غذا نیز ممکن است شدت علائم را کاهش دهد. 
 استفاده از مکمل فیبر بویژه پکتین و صمغ نظیر صمغ گوآر می تواند در مراقبت از سندرم دامپینگ مفید باشد زیرا فیبرها با توانایی تشکیل ژل با کربوهیدرات ها منجر به تاخیر در زمان عبور مواد از دستگاه گوارش می گردند.
  بیماران باید با اندازه های دقیق سهم ها نظیر آب میوه ها ، نوشیدنی های غیرالکلی ، دسرها و شیر آشنا گردند. 
 بیماران بعد از گاسترکتومی ممکن است قادر به تحمل لاکتوز نبوده ولی مقادیر اندک نظیر 6 گرم یا کمتر را در یک وعده می توانند تحمل نمایند. بیماران پنیر و ماست بدون شیرین کننده ها را بهتر از شیر مایع تحمل می نمایند، ممکن است شیر غیر لبنی مفید واقع گردد. مکمل کلسیم و ویتامین D در صورت دریافت ناکافی ممکن است ضروری باشد. 
 در صورت وجود استئاتوره یعنی حضور بیش از 7 درصد چربی رژیمی در مدفوع استفاده از فرمولاهای حاوی مقادیر کاهش یافته چربی یا آنزیم های پانکراسی می تواند مفید واقع گردد. 
 به طور کلی رژیم غذایی هر فرد باید براساس تاریخچه رژیم غذایی و اجتماعی وی بدقت تنظیم گردد.

دستورالعمل های کلی برای سندرم دامپینگ :
1) وعده های غذایی کوچک و مکرر
2) افزایش مصرف غذاهای خرد شده ومصرف کمتر مواد جامد
3) محدودیت مصرف مایعات به همراه غذا
4) مصرف کمتر قندهای ساده 
5) مصرف بیشتر کربوهیدرات های پیچیده 
6) افزایش مصرف فیبرهای محلول
7) افزایش میزان چربی در رژیم غذایی
8) مصرف غذاهای عاری از لاکتوز در صورت نیاز
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :