1394/05/20 21:28

بیماری دیورتیکولار

بیماری دیورتیکولار
   
دیورتیکولوزیس بادکردگی دیورتیکول های کیسه مانند دیواره ی کولون است که تصور می شود ناشی از ترکیب عللی نظیر یبوست دراز مدت و افزایش فشارهای کولونی ، ژنتیک ، رژیم کم فیبر و تنگی های کولونی و کم تحرکی باشد.
این بیماری در مناطقی که رژیم غذایی حاوی فیبر زیاد استفاده می کنند بسیار نادر بوده در حالی که در مناطقی که رژیم غربی شده و شامل استفاده از مصرف بالای کربوهیدرات تصیفه شده می باشد ، بیشتر است . ورزش نیز در این زمینه می تواند سهیم باشد.
درمان دیورتیکولار:
درمان دیورتیکولیت شامل ٱنتی بیوتیک ها و دریافت دهانی مواد غذایی می باشد. رژیم تعدیل شده و یا استراحت روده ای براساس درجه بیماری ، رژیم مورد قبول بیمار و احتمال جراحی قریب الوقوع  می تواند مورد استفاده واقع گردد. پاک کننده های کولون که باعث مدفوع سفت ، یبوست و فشار می شود توصیه نمی شود.
درمان تغذیه ای برای دیورتیکولوز :
زمانی تصور می شد که رژیم پر فیبر و مواد غذایی زیر بیماری را تشدید می کنند . اکنون مشخص شده است که رژیم پر فیبر باعث مدفوع حجیم و نرم می شود که باعث حرکت سریع تر مدفوع در روده با فشار کمتری جهت راندن مدفوع برای دفع می گردد و فشارداخل کولون را کم تر می کند. رژیم پر فیبر علائم بیماری را در بیشتر افراد بیمار تسکین می دهد و ظاهراً ورزش هم به رفع یبوست کمک می کند. بیمارانی که برای چندین سال رژیمی کم فیبر داشته اند ممکن است نیازمند تشویق زیادی برای دنبال کردن رژیم  پرفیبر باشند. دریافت فیبر ( برای زنان 25 گرم در روز و برای مردان 38 گرم در روز ) بایستی به تدریج افزایش یابد ، زیرا فیبر اضافی ممکن است باعث نفخ یا گاز گردد،  با این حال اثرات و عوارض جانبی معمولاً طی 3-2 هفته ناپدید می شوند . در بیمارانی که قادر به مصرف مقادیر کافی فیبر نباشند ، مکمل متیل سلولز و پسیلیوم می تواند منجر به نتایج مثبتی گردد. مایعات کافی 3-2 لیتر در روز بایستی همراه با رژیم پرفیبر مصرف گردد.
برای مرحله ی حاد بیماری دیورتیکولار ، رژیم کم باقی مانده و تغذیه وریدی ممکن است نیاز باشد که به دنبال آن بازگشت تدریجی به رژیم پرفیبر صورت گیرد. حذف دانه ها ، آجیل ، پوست مواد گیاهی  برای پیشگیری از عوارض بیماری دیورتیکولار یا پس از حملات دیورتیکولوزیس به صورت تاریخی پیشنهاد می گردد ، اما یک مطالعه 18 ساله هیچ ارتباطی بین آجیل ، ذرت و پاپ کورن با خونریزی ناشی از دیورتیکولوز گزارش ننموده است . در حقیقت محققین ارتباط معکوسی ما بین مصرف مغزها و پاپ کورن و خطر بیماری دیورتیکولوز گزارش نموده اند ولی هیچ اطلاعاتی مبنی بر اثر مثبت محدودیت این مواد وجود ندارد.
تعیین وقت اینترنتی
نام
تلفن شما (الزامی)
پیام شما
ارتباط با ما
    میدان ونک، خ ملاصدرا، خ پردیس شرقی، ساختمان پردیسان، پلاک 14، طبقه 5  جواب دهی تلفن همه روزه از 9 صبح تا 9 شب
مراجعه و پذیرش حضوری فقط با تعیین وقت قبلی
نظر شما درباره این مطلب
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :